Блогерка з Тернопільщини перемогла у всеукраїнському конкурсі

Поділитися

Оголошено переможців Всеукраїнського конкурсу в межах здобуття третьої Відзнаки імені Олександра Капіноса. 

В Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбулася церемонія оголошення результатів змагання та вручено нагороди найкращим блогерам української етнічної спрямованості. 12 членів журі майже три місяці вивчали й оцінювали 240 блогів на етнотематику, в яких їхні автори з усіх областей України, віком від 7 до 17 років, створили майже 1500 дописів.

Переможці отримали дипломи, мобільні телефони, кейси до них, брендовані принтами у стилі відзнаки Капіноса, музейні видання та сертифікати на курс відеомонтажу від режисерки й учасниці суддівської ради конкурсу Дарини Кульчицької, авторки та режисерки проєкту “Характери Гідності”, кліпу “Сторожа Гідності”, які присвячені Героям Небесної Сотні.

Подарунки від організаторів отримали всі учасники конкурсу, які прийшли на церемонію: Всеволод Самойлов, Назар Пилипенко, Анастасія Батирєва, Іван Прудко, Сніжана Козенко, Олексій Великий, Софія Кульчак, Марія Щербань, Максим Кузіванов.

Завданням учасників конкурсу було розпитати старших людей про давній побут і традиції та цікаво розповісти про ці явища в Instagram. Умови та перебіг конкурсу учасники та глядачі відстежували на Instagram-сторінці.

Софія Пугач перемогла в категорії 14–17 років. Полтавська область, Миргородський район, село Пісочки.
Їй 14 років. 

Знайомить підписників із традиціями Полтавщини та Рівненщини, часто порівнюючи їх, адже звідти походять її батьки. Також досліджувала діалекти української мови, народні кулінарні традиції, давнє вбрання. 

Нагороду вручала Тетяна Фірлей, Tiktok та Instagram-блогерка, учасниця проєкту “ГАЛАС”, студентка Національної музичної академії України:

“Вітаю, шановні мої колеги-блогери та батьки. Зізнайтеся, вам сташно зараз? Трішки? А мені – дуже страшно. В дитячом віці я часто брала участь у конкурсах, і жодного разу не взяла перше місце. Ніде. Я собі думала: “От, ці журі…” Тепер я на місці журі. Розумію, як важко і відповідально не обрізати дітям крила. Щоб вони продовжували і горіли, попри те, що не взяли першого місця. Молодші категорії було нагороджувати тяжче. Але до старшої я ставилася строгіше. Її переможниця  провела величезну дослідницьку роботу і підкорила харизмою й енергетикою. Софія Пугач! Хочу, щоб ти подивилася мені в очі й пообіцяла, що не припиниш бути такою активною. Маєш давати приклад одноліткам, молодшим дітям і показувати, що наша культура живе”.

Магдалина Липовецька перемогла у віковій категорії 10–13 років. Тернопіль.
На момент конкурсу було 10, тепер 11 років.  

Дослідила вісім поколінь родинного дерева, щоб визначити найпопулярніші за 2 століття імена. Магдалина навчила своїх підписників, як правильно шукати своє село на карті Боплана 1650 року, адже його карт є багато, і вони дещо відрізняються від сучасних, – треба знати секрети. Досліджуючи старі родинні фото п’яти поколінь, спостерігає, як змінювалися одягові традиції українців на Львівщині.

Нагороду вручала Мирослава Вертюк, заступниця генерального директора Музею Івана Гончара з нематеріальної культурної спадщини, фольклористка, засновниця дитячої студії “Орелі”: 

“Ми, журі, іноді забували, що маємо оцінювати роботи, а просто поринали у ваші розповіді. Було так цікаво, що аж складно зберігати об’єктивний погляд. У категорії 10–13 років перемогла землячка Сашка Капіноса – Магдалина Липовецька! Я фанатка твоєї сторінки. Навіть сьогодні я переглядала її. Крім того, що в неї глибокий зміст, вона дуже естетична. Продовжуй”. 

Назар Карманніков переміг у віковій категорії 7–9 років. Київ.
На момент проведення конкурсу йому було 9 років, нещодавно виповнилося 10.

Назар слухав нагородження по відеозв’язку, оскільки в цей день був на змаганнях із картингу. Живе в Києві. У блозі досліджує традиції Чернігівщини – адже родина хлопця походить із села Олешня. Попри зовсім юний вік, його дослідження дуже ґрунтовні. Здійснив кілька цікавих експедицій краєм і ділиться знайденими скарбами з читачами. Зокрема, взяв інтерв’ю у чи не найстарішого гончара України. Дослідив родинні реліквії кількох поколінь, предмети побуту, наприклад, рогачі та кочергу і їх роль під час приготування їжі у давнину. 

Нагороду вручала Наталя Хоменко, викладачка кафедри фольклористики КНУ імені Тараса Шевченка, співробітниця Музею Івана Гончара, керівниця фольклорного гурту “Роксоланія”: 

“Вітаю учасників. Ви розумієте, що ви вже стали відомими? Це велика відповідальність. Ви тепер провідники в світ справжньої України. В кожному пості відчувалася любов – до країни, родини. Були чутливі пости, були смішні, були глибокі. Я викладач, але ви для мене у цей час були вчителями. Те, як ви віднаходили теми, дивувало. Переможець для мене особливий тим, що кожен допис – ґрунтовне дослідження, яке виливалося в маленький сюжет. І для блогера важлива харизма. Це було харизматично, Назаре Карманніков! Доєднується до нас через “Zoom”, бо він на змаганнях. А в його роликах було зазначено “оператор – мама”. Вона сьогодні з нами тут”. 

Соломія Дебопре, володарка Гран-прі
На момент конкурсу було 7, тепер 8 років. м. Славута Хмельницької області. 

Блог Соломії насичений яскравими фото та відео в стилі етно. Надзвичайно емоційні матеріали містять багато традиційних фольклорних елементів – загадок, ігор, співанок, приказок тощо. Гумор і жарти підкорили серця підписників Соломії та членів журі. Особлива етноатмосфера її блогу гармонійно поєднана з різноманітними блогерськими фішками, завдяки яким інформація про старовину набуває нової актуальності та зацікавлює широку аудиторію. Особливо всім запам’ятався батл між Соломією та Данилом Гайдамахою в сторіз, коли відбувався один з днів із блогерами. Соломія викликала Данила на герць і перемогла! Аудиторія проголосувала саме за неї 🙂 

Нагороду вручав Данило Гайдамаха, творець проєкту “ГАЛАС”, продюсер, мовний активіст, тіктокер із понад стотисячною аудиторією: 

“Гран-прі – це особливий приз. Він поза віком, володар визначався з усіх учасників. Особлива нагорода потрапить в руки дуже особливому блогеру, який вийшов далеко за межі свого блогу. На моє професійне переконання, цю людину будуть дивитися не лише в Україні, якщо вона не зупиниться. Будуть дивитись у світі, бо не всюди, як у нас, так збереглися традиції. Багато країн позбавлені цього спадку. В нас він є. Ця людина не лише в блозі, а способом життя транслює традиції. Нагорода заслужено потрапляє до рук Соломії Дебопре.

Амбасадорами конкурсу виступили відомі українські TikTok- та Instagram-блогери, учасники проєкту “ГАЛАС” – Данило Гайдамаха, пролюсер, мовний активіст, перший україномовний тіктокер із понад стотисячною аудиторією.Тетяна Фірлей та Анастасія Свідерська. Данило з Тетяною взяли участь у нагородженні та святкуванні, де Данило провів майстер-клас із мобільної фотографії. 

Називання переможців чергувалися з виступами артистів. Присутніх розважав бандурист Святослав Силенко, лірник Михайло Гречкин і півтора десятка співаків і музик дитячого фольклорного гурту “Орелі”. Завершилася церемонія імпровізованими танцями під музику.

Після нагородження учасники конкурсу та їхні батьки відвідали з екскурсією алею Героїв Небесної Сотні, де вшанували героїв ударами у Дзвін Гідності, а потім завітали до Музею Івана Гончара на особливу програму з традиційними співами, танцями, забавами та майстер-класами. 

Ідею провести цьогорічну, третю, Відзнаку імені Капіноса у форматі змагання відеоблогерів, який і переріс у широку тему етноблогінгу, подав Ігор Пошивайло, генеральний директор Націонльного музею Революції Гідності.

“Святковий день і велика радість. Ми заохотили до доброї справи громадян віком від 7 до 17 років, які вирішуватимуть долю країни в майбутні десятиліття. Пам’ять потребує нових форм. Замало раз на рік поминати героїв чи святкувати День незалежності. Важливо, щоб любов до України і пам’ять про попередні покоління героїв жила щодня. І ми зацікавили вас, школярів, не у формі уроків або підручників, а з життя. 55 днів ви ходили, порушували спокій ваших бабусь, сусідів, вчителів, дізнавались, як пам’ять про давні знання та вміння зберігається навколо вас, у середовищі родин, сіл. Ми вражені багатьма блогами. Особливо тими, в яких ви самі танцюєте, готуєте народні страви. За цим стоїть наша ідентичність – складне слово для дітей. Означає те, ким ми себе відчуваємо, що означає бути українцем. Конкурс етноблогерів – це не лише втілення мрії Сашка Капіноса, а й перехоплення його естафети. І ми повинні не тільки сумувати, а й радіти – що такі люди були серед нас”.

Фестиваль думок 2021 зібрав майже 3 тисячі учасників та учасниць

На вихідні в Україні у розпалі бабино літо