Як зрадників будуть позбавляти державних нагород

Поділитися

Що спільного у Святослава Вакарчука та Олега Царьова, Ярослава Мельника та Ані Лорак, В’ячеслава Чорновола та Бориса Єльцина, Тараса Чмута та Філіпа Кіркорова, Олександра Юрковського та Ніколая Баскова? Серед них є військові, політики та артисти, росіяни та українці, захисники та агресори. Об’єднує їх усіх одне – вони отримали державні нагороди України.

З початку широкомасштабного вторгнення президент Володимир Зеленський за визначну особисту мужність і героїзм присвоїв звання “Герой України” майже двом сотням військовослужбовцям. Значній частині – посмертно. Водночас, Героями України є Олександр Баталін, Борис Дейч, В’ячеслав Богуслаєв та Февзі Якубов, яких підозрюють у сприянні агресії проти України.

Чому поруч із справжніми Героями є зрадники, колаборанти та окупанти? Це спадок часів, коли державними нагородами відзначали не найбільш гідних, а використовували їх для задобрення спонсорів та союзників, а також для піару. Саме тому не поодинокі випадки, коли вчорашні Герої чи народні артисти сьогодні називають українців нацистами і підтримують агресію проти України.

Позбавити таких “героїв” державних нагород – дуже велика проблема. Закон визначає два можливих варіанти. Перший – у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин. У такому разі суд має окремо звернутись до президента з відповідним поданням. Саме так, за словами тоді ще генпрокурорки Ірини Венедіктової, Шевченківський райсуд міста Києва мав зробити з фанатом “русского міра” Олегом Царьовим.

Другий спосіб позбавлення нагород – через накладання санкцій. Так Петро Порошенко вчинив з Іосіфом Кобзоном ще у травні 2018 року. Аналогічно нещодавно зробив й Володимир Зеленський з Філіпом Кіркоровим, Васілієм Вакулєнком та Анатолієм Тимощуком.

Але обидві процедури занадто ускладнені, займають багато часу і не є ефективними. У Кабміні це чудово розуміють, адже Юрія Бойка так і не змогли позбавити державних нагород попри роки просування російського наративу.

7 лютого прем’єр-міністр Денис Шмигаль оголосив, що уряд напрацював зміни до закону, які мали б “виправити ситуацію, коли деяких діячів не можливо позбавити вищих державних нагород“. Якщо законопроєкт ухвалять, президент зможе позбавляти державних нагород у разі засудження особи за тяжкий або особливо тяжкий злочин, застосування санкцій чи відмови нагородженого від державної нагороди.

Президент зможе позбавити нагороди за скоєння вчинків, які дискредитують імідж України чи паплюжать гідність громадян, підтримку військової та інформаційної агресії чи позиціонування себе представником України у мистецьких, освітніх, розважальних заходах на території держави агресора. Загалом такі дії Кабмін пропонує вважати негідними державної нагороди.

Це вже четвертий законопроєкт, який має спростити процедуру позбавлення державних нагород. За попередні три тижні народні депутати зареєстрували принаймні три подібні ініціативи.

Народні депутати від “Слуги народу”, “Європейської солідарності”, “Голосу”, “Довіри” та “За майбутнє” пропонують дозволити президенту позбавляти державних нагород осіб, які вчинили злочини колабораціонізму, незаконного поширення інформації про пересування військ, пропаганди війни чи виправдання агресора. Або ж якщо до таких осіб застосували санкції.

У ще одному законопроєкті парламентарі з фракцій “ЄС” та “Слуга народу” хочуть наділити президента повноваженням позбавляти державних нагород, але у визначених випадках. Серед них, зокрема, за поданням РНБО у разі застосування до особи санкцій чи участі нагородженого у агресії проти України, або ж за поданням СБУ у випадку наявності громадянства чи нагороди від держави-агресора, членства у партії, забороненої судом. А комісія державних нагород та геральдики зможе розглядати питання позбавлення державних нагород.

Народні депутати із фракції “Голос” пропонують також позбавляти державних нагород за злочини проти національної безпеки, миру, безпеки людства, інші тяжкі чи особливо тяжкі злочини.

Наразі про шанси на ухвалення цих законопроєктів говорити складно. Немає висновків профільних комітетів чи реакції керівництва парламенту. До того ж, ініціативи треба доопрацьовувати, адже кожна з них має суттєві вади, які можуть дозволити успішно оскаржувати рішення про позбавлення нагород.

Необхідність цих змін розуміє і влада. На останньому засіданні уряду премʼєр доручив робочій групі з питань санкційної політики повторно розглянути питання про позбавлення Юрія Бойка звання Героя України та невідкладно підготувати пропозиції щодо застосування санкцій і винести їх на розгляд РНБО. Зробити це Денис Шмигаль пропонує одночасно з набранням чинності урядового законопроєкту.

На якому законопроєкті зупиниться парламент чи об’єднає кілька законопроєктів у один ми можемо побачити ще цього місяця. Бо без цих змін проросійські політики, колаборанти та зрадники лишатимуться Героями України, кавалерами орденів, заслуженими юристами, економістами чи артистами. 

 

Що насправді означає, якщо тебе кидають, видаляють з друзів або блокують у соцмережах

У Німеччині режисер вимазав собачими фекаліями обличчя критика – не сподобалася рецензія на виставу