Боротьба з корупцією – одна з умов відновлення країни: як резонансні затримання хабарників можуть допомогти повоєнній відбудові

Поділитися

Корупція продовжує залишатися в трійці найбільш серйозних проблем в Україні. Так, за результатами дослідження Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК), навіть у розпал повномасштабної війни, вважає понад 64% українців. Корупція у державі, безумовно, впливає на повсякденне життя українців. До топ-3 корумпованих сфер, на думку опитаних, входять правоохоронні органи, послуги з підключення та обслуговування систем електро-, газо-, водопостачання та водовідведення та сервісні центри МВС. 

Утім, від рівня корупції у найближчому майбутньому залежить не лише добробут громадян у звичному розумінні, а й повоєнна відбудова держави загалом. Зокрема, надходження коштів на відновлення від міжнародних організацій. Як боротьба з корупцією наближає нас до перемоги та налагодження мирного повоєнного життя – у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю. 

Міжнародні партнери пильнують

Наприкінці червня у Лондоні відбудеться Міжнародна конференція з відновлення України (Ukraine Recovery Conference), яка стане продовженням підготовки міжнародної спільноти до повоєнної відбудови  нашої держави. Пріоритетами заходу, за словами Прем’єр-Міністра України Дениса Шмигаля, будуть швидке відновлення, залучення приватного бізнесу до відновлення та розбудови України, реалізація реформ. Останній пункт передбачатиме і боротьбу з корупцією, адже це питання звучало в переліку основних і під час минулорічної конференції із відновлення у Швейцарському Лугано. 

Міжнародні партнери надіслали Україні чіткий сигнал: відбудова нашої держави, у яку вони вкладатимуть кошти, буде відбуватись під наглядом, а бодай якісь факти корупції у цьому процесі можуть зупинити допомогу світової спільноти. 

У цьому контексті числанні корупційні скандали, що останніми тижнями розгорілись у країні: від свіжого “мішкового” скандалу в державному підприємстві “Енергоатомі” до затримання голови Верховного Суду України Всеволода Князєва на рекордному хабарі – ще більше привертають увагу Заходу до рівня корупції в Україні. Однак, і це має дві сторони: те, що навіть під час війни корупційні справи в країні не замовчуються та мають неабиякий резонанс, може сигналізувати західним партнерам про позитивні зрушення у цій галузі. 

Арешт Князєва: безпрецедентна справа НАБУ 

Про відродження боротьби з топ-корупцією, гучно нагадав арешт голови Верховного Суду Всеволода Князєва: 15 травня стало відомо, що його “взяли” на рекордному хабарі у $3 млн. Це, вочевидь, безпрецедентна справа, яка, після довгого затишшя, нагадала про існування антикорупційної системи. Вона нині складається із трьох основних органів: Нацагентства із запобігання корупції (НАЗК), Вищого антикорупційного суду (ВАКС) та Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Останнє, яке і є рушієм боротьби з корупцією, після обрання нового керівництва (у березні уряд затвердив директором НАБУ Семена Кривоноса) взялось за нові, гучні та трудоємкі справи. 

Це – каталізатор відновлення країни. Адже гучні затримання мають привернути увагу світу до роботи України у боротьбі з хабарництвом та вселити у наших партнерів впевненість, що гроші, надані нам на відновлення країни, будуть захищені від корупціонерів та витрачені за призначенням. 

 

Одразу два підвищення тарифів на комунальні послуги: цього літа доведеться платити більше за світло та воду

Як зміниться підхід до служби в органах місцевого самоврядування