Наслідки попередніх обстрілів та загроза нових: українцям варто готуватися до ще однієї складної зими

Поділитися

Хоч надворі середина літа, Україна вже активно готується до зими: у містах ремонтують старі тепломережі, лагодять пошкоджені російськими обстрілами об’єкти енергосистеми та заповнюють сховища газом. Також працюють і над захистом критичної інфраструктури від атак окупантів. Чи вдасться державі зробити все вчасно, та як самі українці можуть підготуватися до холодів, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю. 

271 влучання в енергетичні об’єкти

Від початку повномасштабного вторгнення Україна пережила 271 влучання в енергетичні об’єкти. За словами прем’єра Дениса Шмигаля, у нас немає жодної ТЕС чи ГЕС, яка б минулої зими не зазнала ворожих атак. І попри самовіддану працю українських енергетиків, ефект від шкоди, яку завдали ворожі ракети та дрони накопичився. 

Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук розповів, що компанія вже 5 місяців поспіль робить поточні ремонти. “У 2023 році плануємо привести до ладу 27 блоків ТЕС. Також потрібно відновити 1,4 ГВт генеруючих потужностей”, повідомив він. Відновлювальні роботи проводить і державна компанія “Укренерго”.

Але експерти сумніваються, що все необхідне встигнуть зробити до холодів. Як пояснив під час брифінгу в Медіацентрі Україна Укрінформ директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, з високовольтного обладнання  важкого типу до опалювального сезону вдасться отримати і встановити щонайбільше 20% від того, що дійсно потрібно. 

Про те, що потреби в енергетичному обладнанні, особливо у високовольтному залишаються актуальними, заявив і міністр енергетики України Герман Галущенко. Також, за його словами, потребуємо систем, які можуть забезпечити децентралізацію генерації, зокрема у газових турбінах. Міністр додав  що Україна очікує продовження ворожих атак на енергетичні об’єкти протягом наступної зими.

Не лише ремонт, а й будівництво

В Україні не лише ремонтують пошкоджені, а й будують нові об’єктів генерації електроенергії. Про таке розповів голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. За його словами, йдеться про невеликі об’єкти “зеленої” енергетики: сонячні та вітрові електростанції. Крім того, створюють газопоршневі електростанції, які, здебільшого, встановлюють на підприємствах. 

Створення запасів вугілля та газу

За даними голови Уряду Дениса Шмигаля, зараз на складах маємо 1,5 мільйона тонн вугілля та 10,4 мільярда кубометрів газу в сховищах. До початку опалювального сезону заплановано вийти на показник 1,8 мільйона тонн вугілля та 14,7 мільярда кубометрів газу. Андрій Герус заявив, що накопичення вугілля відбувається за планом, як і створення запасів газу. “Через війну в Україні зупинилася велика кількість промислових підприємств, внаслідок чого значно скоротилося споживання газу. Тому, можливо, імпорт і не знадобиться”, зазначив він.

Перевірте генератор та придбайте пальне для нього

Пошкодження енергосистеми та нові російські обстріли можуть призвести до того, що, попри всі зусилля фахівців, на українців знову чекатимуть відключення електроенергії взимку. Тож експерти радять підготуватися до такого сценарію. 

“Якщо у вас є генератор, проведіть його техогляд і запасіться пальним. Те саме стосується потужних павербанків. Готуйтеся до того, що ці речі вам знадобляться”, — каже директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. А виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук, в свою чергу, пропонує утеплювати помешкання, поки для цього є час. 

А ще екперти радять не опускати рук. За їхніми словами, Україна зробили величезну роботу із забезпечення самодостатності низки об’єктів критичної інфраструктури. А ще, порівняно з 2022 роком, і енергетики, і прості українці тепер мають безцінний досвід. І вихід з ладу якоїсь енергосистеми більше не стане ані несподіванкою, ані катастрофою. 

 

Тернопільський заклад, що позиціонував себе як “Пункт незламності”, викрили на торгівлі наркотиками

Threads досяг 20% щотижневої аудиторії Twitter