Суддів хочуть перевіряти на поліграфах. Депутати внесли суперечливий законопроєкт

Поділитися

Народні депутати подали законопроєкт про зміцнення довіри до судів. Аналітики Центру спільних дій пояснюють, що він пропонує та які ризики несе.

Законопроєкт запроваджує механізм моніторингу роботи суду, який проводитиме Вища рада правосуддя (ВРП). Механізм діятиме, якщо одному з суддів вручать підозру у вчиненні корупційного злочину, а ВРП дасть згоду на затримання, арешт, тримання під вартою чи тимчасове відсторонення такого судді.

У такому випадку ВРП зможе моніторити роботу всіх суддів цього суду щодо того, чи вчиняли вони дисциплінарні проступки, грубо нехтували обов’язками або отримували майно в незаконний спосіб.

ВРП зможе звертатись до НАЗК із запитом щодо повної перевірки декларацій суддів. За наслідками моніторингу ВРП зможе почати дисциплінарне провадження і притягнути суддю до відповідальності.

“Механізм моніторингу справді може підвищити довіру українців до судів. Утім, цей законопроєкт містить пряме зобов’язання для ВРП провести моніторинг роботи Верховного Суду попри виписані у законі підстави для такої перевірки. Це порушує принцип стримувань і противаг, адже орган законодавчої влади не може зобов’язати орган суддівського врядування вчиняти якісь дії”, – пояснює аналітик Олег Савичук.

Також законопроєкт дозволяє ВРП проводити психофізіологічне опитування судді із застосуванням поліграфа. Вчені сумніваються в ефективності цього механізму, а отже немає доцільності його застосовувати.

Команда ком’юніті-центру «Опліч ХАБ» пройшла навчання від експертів з Ізраїля та США

Виконавиця зі Швейцарії закликає українців бойкотувати російську мову