Військові зможуть безкоштовно заморожувати репродуктивні клітини. Навіщо це потрібно і чому важливо?

Поділитися
A Liquid Nitrogen bank containing suspension of stem cells. Cell culture for the biomedical diagnostic.

Верховна Рада в другому читанні схвалила законопроєкт № 8011Він має забезпечити учасникам війни біологічне посттравматичне батьківство чи материнство. Документ вже підписав голова Верховної Ради, тепер це має зробити президент. Аналітики Центру спільних дій пояснили,  які новації впроваджує законопроєкт та які норми необхідно допрацювати.

Згідно із законопроєктом, військовослужбовці та поліцейські, які виконують завдання в районах бойових дій, зможуть безкоштовно зберегти репродуктивні клітини. Їм не потрібно буде платити за забір і консервацію власного біологічного матеріалу. Тож вони зможуть мати власних дітей, навіть якщо втратять репродуктивні функції внаслідок поранення, травми або контузії.

Зберігатимуть статеві клітини методом кріоконсервації – біоматеріал занурюють у рідкий азот з дуже низькою температурою. Законсервовані таким методом яйцеклітини чи сперматозоїди можуть зберігатися багато років.

У Центрі спільних дій наголошують на важливості рішення, адже тоді військовослужбовці не будуть позбавлені права на материнство чи батьківство. Однак, зазначають експерти, у законопроєкті не врахували важливу деталь. Проєкт закону не передбачає, чи можна в разі смерті військовослужбовців або поліцейських використати їхній біоматеріал для забезпечення посмертного батьківства або материнства за згоди іншого члена подружжя. Наприклад, чи зможе дружина загиблого бійця за бажання зробити штучне запліднення із використанням відібраного матеріалу.

«Надалі має бути постанова Кабміну про порядок відібрання і збереження біоматеріалу військовослужбовців. У документі варто врахувати також обставини щодо посмертного батьківства», — зазначає аналітикиня Юлія Пʼєцко.

Аналітики Центру спільних дій пропонують доопрацювати законопроєкт в частині використання біоматеріалів військових та поліцейських у випадку їхньої загибелі.

ТОП-5 патріотичних книжок від ветеранського видавництва

У Теребовлянській громаді обговорюють як святкуватимуть Різдво Христове та Новий рік