Сьогодні у Тернополі, на вулиці Листопадовій, біля обласної прокуратури, урочисто відкрили меморіальну дошку на честь таємного товариства української учнівської молоді “Громада”. ЇЇ встановили з нагоди 150-річчя з часу заснування організації, проте, насправді вона почала діяти з січня 1863 року. Чому так затягнулося – “ПРО ВСЕ” оприлюднить інформацію згодом. Наразі відомо, що виготовлена дошка є надзвичайно цінною не просто у мистецькому значенні, але й в матеріальному. Саме тому відеофіксатори облпрокуратури вже направлені також й на неї.
Перед відкриттям, на вулицю Листопадову “пригнали” студентів та учнів, які й поняття не мали чого їх сюди запросили. Прапороносці-учні і студенти навіть не знали куди йти, а в розмові з журналістом “ПРО ВСЕ” ЖОДЕН не сказав на честь кого відкривають меморіальну дошку.
ДЛЯ ЧОГО ЗГАНЯТИ УЧНІВ? ЧОМУ ПЕДАГОГИ НЕ РОЗПОВІЛИ НАПЕРЕДОДНІ? ЧИ НАША ВЛАДА НЕ ВМІЄ ПЛАНУВАТИ ЗАХОДИ І ЗГАНЯЄ МАСОВКУ ЗА ГОДИНУ ДО АКЦІЇ?
Коли розпочався захід, першим дали слово, як завжди непідготовленому голові Тернопільської облдержадміністрації Олегу Сиротюку. Він був разом з однопартійцем Леонідом Бицюрою. Головний “свободівець” – депутат облради Володимир Стаюра проїхав на своїй іномарці повз натовп учнів і навіть не спинився, щоб поцікавитись що це за акція. По завершенню урочистостей аналогічно “замельдувалася” інша свободівка Ірина Бурда з “таляпоном”.
Дивує, що не було більше й жодного депутата обласної та міської рад. Так, ніби не має у нас патріотичних партій і фракцій в радах. Вибори закінчилися і все, патріотизм не в моді?
Як дізнався журналіст “ПРО ВСЕ”, обласна адміністрація дала рознарядку мерії, аби та забезпечила учнів на заході. Самого міського голови чи чи хоча б його заступника або секретаря ради на відкритті не було.
Після виступу Олега Сиротюка, найактивнішим науковцям у даній царині подарували папірці-грамоти без фінансової підтримки, що викликало в присутніх педагогів книпи і глузування з головних бюрократів області. Влада ж бо ніби своя, а науковці животіють ще гірше, ніж за Польщі чи Австро-Угорщини.
Виступ Ольги Збожної викликав інтерес в присутніх старших людей, які почули цікаві деталі про товариство “Громада”, звязок з Іваном Полюєм, Горбачевським, родиною Барвінських. Натомість промова голови НТШ в краї Михайла Андрейчина була фактично переспівом виступу пані Ольги. Навіть вчителі вже нудилися і не соромились в голос невдоволено бурмотіти. Андрейчин не спромігся подати квінтесенцію інформації того часу, не надав цікавих фактів, а лише скаржився, що українцям не вдалося. Ну невже не було цікавих фактів, веселих чи героїчних ситуацій? Ну невже на плачах і нитті мають виховуватись наші діти? А де героїка того часу? Чому науковець не спроможний подати так інформацію, щоб присутнім аж дух захопило? Що вже тоді хотіти від інших, якщо голова наукового товариства імені Шевченка настільки примітивно виступає із оперуванням загальновідомих фактів?! Невже за два роки, поки влада тягнула резину, не можна було по-людськи підготуватися?
Довідка
Тернопільське таємне товариство учнівської молоді “Громада” почало діяти в січні 1863 року. Метою товариства було жити в чистоті моральній, добре вчитися в школі, знати історію рідного народу, літературу, ставати в обороні рідного слова, говорити всюди рідною мовою, допомагати бідним учням.Оскільки товариство було таємним, то збиралися на квартирах, які винаймали гімназисти. За часів Івана Пулюя “громадівці” винаймали кімнату на “піддашші” будинку, що сьогодні розташований на вулиці Листопадова,2 у Тернополі. Детальніша інформація – у виступі Ольги Збожної.