На Тернопільщині знову можуть бути перевибори

Поділитися

Свого часу, до Тернопілля була прикута увага всього політичного бомонду країни: там проходили дострокові вибори до обласної ради. Вони супроводжувалися судами, кожна з сторін процесу намагалася довести свою правоту, але ситуація вже найближчим часом може повернутися назад в свою точку відліку.

Передісторія

Ще у 2008 році двоє на той час депутатів Тернопільської обласної ради Сергій Бабій («Наша Україна») та Тарас Пастух (Українська народна партія) подали 4 спільних судових позови, в яких просили Тернопільський окружний адміністративний суд визнати недійсними всі (!!!) рішення декількох сесій обласної ради 5 скликання.
Їхня мотивація лежала виключно в політичній площині: 10-ро кунівців, які пройшли до обласної ради в складі блоку «Наша Україна», не увійшли до материнської фракції (така вимога була передбачена в міжпартійній передвиборчій угоді), а створили власну та голосували разом з БЮТівцями, тим самим забезпечуючи останнім більшість.
Суд першої інстанції та Львівський апеляційний адміністративний суд ці позови задовольнили і скасували всі рішення обласної ради, які оскаржувалися. А це понад сотню господарських, кадрових, бюджетних та інших питань.
До речі, ці судові рішення, серед іншого, лежали в основі прийняття Верховною Радою України Постанови про проведення позачергових виборів до Тернопільської обласної ради у зв’язку з її недієздатністю.

Сьогодення

Вже в травні цього року Вищий адміністративний суд України залишає по трьох позовах рішення попередніх судів в силі. А по четвертому (засідання 17-18 сесій обласної ради) направляє на повторний розгляд в Тернопільський окружний адміністративний суд. Цей четвертий позов стосується створення обласної територіальної виборчої комісії.
Тут варто зазначити, що на сьогодні чи не найбільшою проблемою обласного парламенту є неможливість привести до присяги зо два десятки депутатів, оскільки внаслідок проведення місцевих виборів в жовтні минулого року їхні попередники звільнили свої місця і розбіглися по інших радах, де їхні повноваження повністю визнані. Вину за неповний склад депутатського корпусу голова обласної ради свободівець Олексій Кайда кладе на голову ТВК – представника комуністів, який, за словами Олексія Петровича, засідання обласної ради просто ігнорує. Свого часу голова облради чи то серйозно, чи жартома, навіть пропонував подати в розшук голову ТВК.
Таким чином, на 20 червня 2011 року було призначено перше слухання в цій справі, але … ніхто ні з позивачів, ні з відповідачів на судове засідання не з’явився.

Прогнози та вигода

Всі ми добре бачимо, що суди за часів Президента В.Ющенка відрізняються від судів за теперішнього правління Президента В.Януковича. Тому можна припустити, що попереднє рішення Феміди може бути як підтверджене, так і скасоване, оскільки в основі може лежати виключно питання політичної доцільності.
Якщо рішення залишиться в силі, то це вигідно, в першу чергу, голові ОДА Велентину Хоптяну, якого повністю влаштовує той стан, який є. Він через фракції Партії регіонів, Єдиного центру та блоку Литвина має можливість впливати на рішення обласної ради. В умовах, коли депутатів є лише 108 з 120 (12 БЮТівців відмовились від мандатів ще у 2009 році, протестуючи проти проведення самих дочасних виборів), а не приведення до присяги ще частини депутатів дозволяє наявними мандатами збільшити квоту своєї ваги в раді. Зрештою, незмінність судового рішення залишає легітимною ту територіальну виборчу комісію, яка є, а це виступає гарантом не проведення ще одних дострокових виборів, до яких губернатор на сьогодні просто не готовий.
Якщо рішення буде скасоване і пройде повна процедура набрання його чинності, то політичні вершки може зібрати голова обласної ради О.Кайда. Він зможе вимагати обрання нової територіальної виборчої комісії та проведення нових дочасних виборів. Внаслідок цього, сателіти Партії регіонів навряд чи потраплять до обласного парламенту, а свободівці навпаки – зможуть розраховувати на самостійну більшість. Зрештою, позапланові вибори стануть генеральною репетицією перед Парламентськими, які поки що заплановані на осінь 2012 року.
Підігрувати тягнибоківцям будуть і тимошенківці. Протягнути власними силами Постанову ВРУ про проведення дострокових виборів вони не зможуть, але отримають цілу купу інформаційних приводів та шанс повернутися у велику політику на Тернопіллі.

Наступне судове засідання по справі №2а-2516/09/1970 заплановане 4 липня. Головуватиме суддя Дерех Н.В., якій треба детально вникнути у всі три томи існуючих документів.

Тернопіль відмовляється від Євро-2012

«Лисоня» – найкращі таборові традиції для Тебе!