Як у Бучачі люди не дозволили пограбувати церкву на мільйони доларів (ексклюзивне відео та фоторепортаж)

Поділитися
Генеральний директор Національного науково-дослідного реставраційного центру України Світлана Стрєльнікова добре "чухала мізки" разом з директором Тернопільського художнього музею Ігорем Дудою

Вчора у Бучачі відбулась знакова подія, яку проігнорували чи не всі ЗМІ як Тернополя так й України. Громада міста Бучача, а точніше парафіяни храму Святої Богородиці, не дозволили взяти з храму дияконські ворота та інші культові речі, які створив відомий на весь світ Іоан Пінзель. Скільки мільйонів доларів коштують ці мистецькі твори не відомо.
Неофіційно експерти стверджують, що вони безцінні. Працівники тернопільського обласного художнього музею, якому офіційно належать твори лише останні 20 років, на чолі з директором Ігорем Дудою намагались вилучити твори Пінзеля на реконструкцію. Після ремонту мистецькі твори мають поїхати на виставку до французького Лувру. Проте, парафіяни налаштовані не віддавати їх науковцям, оскільки з їхньої вини вже втрачені царські ворота із цього собору. Де вони зникли – Ігор Дуда і компанія розводить руками. Мовляв, це не їхня компетенція. Бучачан такі аргументи не задовольняють. Мовляв, вони згідні надіслати фото творів, провести відеоконференцію чи презентацію під час відкриття по скайпу чи супутниковому зв’язку. Місцева влада також проти вилучення. Ще у 2009 році районна рада прийняла рішення про заборону вивезення історичних пам’яток з їхнього регіону. Аргументували депутати це рішення тим, що як тільки науковці беруться за  твори Пінзеля, вони безслідно зникають. Підтримує громаду Бучача й народний депутат України Василь Деревляний. Він єдиний з нардепів, який цілий день провів у райцентрі, уважно вислухав аргументи парафіян та науковців і став на сторону громади Бучача. Приємно було дивитись як злагоджено захищали інтерес Бучача мер і голова районної ради. Не стояв осторонь й громадський діяч Михайло Апостол.

 Парафіяни розповіли журналісту «Про все», що два з половиною століття мистецькі твори знаходились у храмі. Лише у 80-х роках їх перевезли до музею. Назад же повернули духовні цінності парафіянам з кабальним договором.

Спілкуючись неофіційно, науковці Тернополя заявили, що жодних гарантій повернення цінностей з Бучача не має. Більше того, нещодавно столична влада прагнула перевести усі цінності з Тернопільського художнього музею до столичного «Арсеналу». Ймовірно, після відвідин Франції, експонати виставки осядуть у столиці. І добре, щоб у не приватних колекціях.

Прикро, що працівники Тернопільського обласного художнього музею не проявили патріотичної позиції. Більше того, директор музею Ігор Дуда фактично підставив голову Тернопільської обласної ради Олексія Кайду, який був поставлений перед фактом афери, яку хоче провернути один з впливових нардепів-регіоналів. Дуда на сходах церкви Святої Покрови зателефонував Кайді і сказав, що громада не хоче віддати експонати на виставку до Лувру. Кайда «вмив руки» (детальніше див. відео). Хоча, якби знав заздалегідь про ситуацію, рішенням сесії передав би духовні цінності парафіянам. Дивує, чому працівники музею, які отримують зарплату з обласного бюджету, відстоюють позицію столичних чиновників. Твердження науковців, що у храмі не має належних умов зберігання не відповідають дійсності.

І найбільшим святотатством з уст науковців прозвучало те, що, мовляв віруючі люди цілують твори Пінзеля і тим самим стирають позолоту…

У селі Рукомиш парафіяни вже чули про рейдерство науковців у Бучачі. Попри жахливу ситуацію, коли на храм села звалилась кам"яна брила, науковці брехали селянам. що приїхали просто подивитись на фігуру святого онуфрія, якого виготовив Іоан Пінзель. У листі ж міністра до губернатора чітко вказано - взяти!

Аналогічна ситуація очікувала тернопільських музейчиків і в селі Рукомиш, де парафіяни не дозволили навіть глянути на роботу Пінзеля – святого Онуфрія. Священник місцевої церкви, яка напередодні зазнала жахливої руйнації через безграмотність спеціалістів, що побудували над храмом дорогу, сказав прямо тернопільським і столичним зайдам, що ми живемо у 21 столітті, що необхідно людям розповісти усю інформацію, підготувати віруючих до події, а не діяти методами 39-го року.
Словом, дивіться відео та робіть висновки. Коментуйте.

“Нашоукраїнці” вирішили остаточно підіграти владі на Тернопільщині

Мер-хабарник — кандидат від Народної партії