Із 2009 року, відколи партія Олега Тягнибока прийшла до влади на Тернопільщині ( спочатку в облраді, потім в міській раді) її не полишають скандали. Ми не говоримо про не виконання передвиборчих обіцянок, приховування і зняття із сайту передвиборчої програми, земельний грабіж в парках чи торфогеноцид. Йдеться про елементарні людські речі.
Інтернет-газеті “Про все” даний скандал нагадав історію, яка трапилась з мером Сергієм Надалом, який прийшов на ефір радіо “Ера”, що проводився публічно в готелі “Тернопіль”
Весь Тернопіль пам’ятає інцидент, який трапився 2 березня 2012 року з мером-свободівцем Сергієм Надалом. На той час Сергій Віталійович освоїлись у новому кріслі, бо вже правив більше року у Тернополі. Того дня відбувався всеукраїнський ефір “Радіо Ера” з файного міста. У студію, яка розмістилась в конференц-залі готелю “Тернопіль”, прийшло більше двох десятків політиків, серед них заступник губернатора. Куди пропав міський голова Сергій Надал не знала навіть його прес-секретар. Врешті, коли вже програма розпочалася, до студії прийшов у “повному неадекваті” мер. Він намагався щось коментувати та ведучому вдалося його заспокоїти. Інтернет-газета “Про все” першою і єдиною виставляла тоді запис програми. Наступного дня, з похмілля, мер вирішив судитися, але потім чи то передумав, чи не вистачило духу, оскільки п’яного мера бачили два десятки політиків з різних політичних таборів. Журналісти запропонували меру “по гарячих слідах” програми здати публічно аналіз крові і дочекатися результатів. Прес-служба мерії просто промовчала щодо такої ініціативи. Згодом п’янку обізвали”гіпертонічним кризом” і мер навіть проводив нараду з лікарняної палати. Одна із столичних газет тоді написала: “Мер Тернополя руководит с дурки”. Ведучий ефіру згодом визнав у Фейсбуці, що Надал був “під градусом”.
А все могли тоді спростити, поширивши заяву-вибачення: мовляв, не розрахував мер сил. З ким не буває. І тернополяни його б зрозуміли… А так брехня за брехнею і ми бачимо до якої ганьби дожився Сергій Надал нині…
Зробив аварію під “мухою” й нинішній заступник Надала – а тоді заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Леонід Бицюра. Тоді ситуацію теж зам’яли. Ніхто зі свідків, волонтерів не бажав спілкуватися з журналістами…В.о. губернатора на той час Іван Крисак не довів справу, хоч обурювався, що заступник взяв службовий автомобіль у вихідний день без належного оформлення документів та ще й у іншу область…
У стані алкогольного сп’яніння вбив людину тодішній губернатор Валентин Хоптян. Відбріхувався весь свій термін перебування на посаді. Але ніхто йому не вірив…Опозиційні політики тоді обіцяли довести справу в суді, проте слова так ніхто не дотримав.
До Тернополя приїжджав під мухою, об’ївшись цукерками “п’яна вишня”, Петро Порошенко. У нас громадськість це “проковтнула” перед виборами, а от скандал в Маріуполі обговорювала вся країна.
І ось днями інший свободівець -депутат Тернопільської облради Олександр Баша шокував громадськість не лише нашого краю, але й України, побивши жінку-поліцейську. В розмові з журналістом інтернет-газети “Про все” депутат щиро зізнався, що був на емоціях.
Замість того, щоб вибачитись за однопартійця, пообіцяти провести курси-семінари тягнибоківцям про культуру ділового спілкування, майстер-класи і т.п., фракція партії поширила заяву, яка демонструє нікчемний моральний рівень політичної сили:
“Повідомлення прес-служби фракції ВО “Свобода” в Тернопільській обласній раді щодо неправомірних дій поліціянтів стосовно депутата облради та фальсифікації оприлюдненого відео
21 листопада 2017 року депутат Тернопільської обласної ради від ВО “Свобода” Олександр Башта, перебуваючи у Тернополі на вул. Замковій поряд із будівлею Пенсійного фонду України в Тернопільській області, зафіксувавши факт порушення правил дорожнього руху (розміщення автомобіля служби таксі на місці стоянки автомобілів для інвалідів), повідомив про це працівників Національної поліції за телефоном 102. Він залишився на місці події для очікування працівників патрульної поліції, а також фіксації цього правопорушення та його усунення. Однак працівники патрульної поліції, які прибули за викликом, замість оформлення відповідного факту правопорушення, вступили в словесну перепалку й у брутальній формі та з претензіями розпочали спілкування із заявником (3 секунда оприлюдненого відео), поводили себе грубо, порушуючи норми Закону України “Про Національну поліцію” та, замість виконання службових обов’язків, наказали Олександру Башті, який вже 26 років пересувається в інвалідному візку, вийти(!) з автомобіля (10 секунда відео), чого він природньо не може зробити, а після цього (50 секунда відео) ‒ вирішили викликати слідчо-оперативну групу, додавши: “Нехай забирає і оформляє”… Таким чином, “доблесним” тернопільським поліціянтам вистачило однієї хвилини, щоби продемонструвати усю свою “професійність” і “ефективність” реформи поліції.
Хочемо відзначити “оперативність” тернопільських поліцейських, яким було достатньо трохи більше двох годин для оперативного оформлення “численних побоїв” своїх працівників та монтування відео з нагрудної камери одного з поліцейських та поширення фальшивої інформації в мережі Інтернет. Звертаємо увагу, що з оприлюдненого відео видалено кілька фрагментів, а саме фіксацію інциденту в період часу (розміщено справа вгорі зображення) між 16год.59хв.16с. та 16год.59хв.54с. (на відео на 55 секунді), 17год.00хв.22с. та 17год.01хв.23с. (на відео на 1 хв 24 секунді), а також події до початку оприлюдненого відео та кінець інциденту, який так і не висвітлено. Інформуємо про те, що з оприлюдненого відео видалено застосування жінкою-поліцейським сльозогінного газу до людини в інвалідному візку, після чого відбулося повалення інваліда І групи трьома поліцейськими на землю, із заламуванням рук і спробою одягнути наручники. Безперечно, що застосування спецзасобів та фізичного спливу працівниками патрульної поліції до Олександра Башти, який і викликав їх для припинення протиправних дій та порушення законності, викликало у нього емоційну реакції та самозахист від свавілля правоохоронців.
Для нас залишається відкритими низка питань. Чому правоохоронці змонтували відео інциденту у вигідному для них світлі, а не показали відео повністю? Чи збережене відео з нагрудних камер трьох працівників патрульної служби (учасників інциденту), чи вже знищене? З якою метою було оприлюднені змонтовані фрагменти відео інциденту в мережі Інтернет і чи не з метою приховання реальних обставин та маніпулювання громадською думкою? Чи розпочато службове розслідування щодо порушення працівниками патрульної служби ст. 43, 44, 45 Закону України “Про національну поліцію”?
Оскільки, відповідно до ст. 15 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади в разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до правоохоронних органів із вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності. А в разі невжиття відповідних заходів керівники правоохоронних органів, до яких звернувся депутат місцевої ради, постають перед адміністративною або кримінальною відповідальністю, встановленою законом.
На даний час юридична служба фракції ВО “Свобода” в Тернопільській області вирішує питання щодо звернення в правоохоронні органи із заявою про внесення в Єдиний реєстр досудових розслідувань повідомлення про злочин:
– по ч.1 статті 351 ККУ ‒ Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради. Санкція статті ‒ штраф від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років;
– по ч.2 статті 365 ККУ ‒ Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Санкція статті ‒ позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Прес-служба фракції ВО “Свобода” в Тернопільській обласній раді
Офіційну позицію з даного інциденту поширила й поліція.
Можна також почути розповідь самого винуватця скандалу – Олександра Башти.