111

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва 7–19 листопада 2019 року провів опитування експертів, присвячене оцінці подій на Майдані, їх наслідків та уроків на майбутнє. В опитуванні взяло участь 80 експертів. Для порівняння використовуються результати експертного опитування «П’ята річниця Майдану», проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» 12–18 листопада 2018 року, «Четверта річниця Майдану», проведеного 15–18 листопада 2017 року; результати експертного опитування «Третя річниця Майдану», проведеного 11–18 листопада 2016 року; експертного опитування «Друга річниця Майдану», проведеного 15–18 листопада 2015 року, та експертного опитування «Річниця Майдану», проведеного 13–18 листопада 2014 року.

Опитані експерти переважно характеризують Євромайдан як Революцію Гідності: виступ суспільства за демократизацію і європейський вибір. Паралельно з тим, події Євромайдану також носили характер протесту передовсім проти встановлення авторитарного режиму та повстання проти чинної влади та корумпованої системи. Висловлюються також думки, що події Євромайдану були боротьбою за незалежність та встановлення політичної нації в Україні.
Загалом Майдан переміг – така думка експертів є сталою впродовж усіх 6 років. Однак більшість опитаних говорять скоріше не про абсолютну перемогу, а відносну – з певними зауваженнями.
Основні цілі Майдану були досягнуті – це перш за все зміна влади (повалення режиму Віктора Януковича та оновлення політичних еліт), а також зміна зовнішньополітичного вектору (європейська та євроатлантична інтеграція), включно з підписанням Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Водночас, експерти називають й інші вимоги Майдану, які були повністю чи частково досягнуті. Мова йде про старт необхідних реформ та посилення ролі громадянського суспільства.
Хоча влада і була змінена, все ж не відбулося двох ключових вимог, які були критично важливими для Майдану. Насамперед це стосується відсутності системної боротьби з корупцією та якісного, а не номінального, «перезавантаження» системи влади й оновлення принципів її діяльності, приходу якісно нових еліт та люстрації старих. Крім того, досі не відбулося деолігархізації політичного та економічного життя. Покарання винних у злочинах проти учасників Євромайдану та представників попереднього режиму за вчинені злочини відбулося лише частково.
Позитивні наслідки Майдану великою мірою дублюють досягнені вимоги протестів: утвердження західного вектора розвитку, активізація співпраці з західними державами та, зокрема, асоціація з ЄС і отримання безвізового режиму; зміна влади внаслідок усунення режиму Віктора Януковича; початок реформ у країні та піднесення національного руху, української ідентичності.
Негативні наслідки Майдану були спричинені не так самими протестами, як загальною політичною та економічною ситуацією в країні після Революції Гідності. Це і початок російської агресії, результатом якої стала втрата територій та людських життів; відсутність реальних реформ у різних сферах (правосуддя, економіка, боротьба з корупцією) та розчарування частини суспільства в успіху реформ, а також поляризація суспільства щодо принципових питань розвитку держави.
Для того, щоб цілі Майдану були досягнуті, потрібно здійснити кілька комплексних речей. По-перше, завершити розпочаті реформи, (передусім правосуддя та правоохоронної системи), а, по-друге, активізувати боротьбу з корупцією та продемонструвати реальні результати суспільству.
Перемогу Володимира Зеленського на президентських виборах та партії «Слуга народу» на парламентських виборах, експерти все ж не вважають «електоральним Майданом». Погоджуючись з тим, що це радикальні зміни, їх не можна назвати електоральним аналогом Майдану. Водночас, часом деякі експерти висловлювали і зворотні думки стосовно того, що ця перемога є певною поразкою Революції Гідності.
Якщо порівняти з минулим роком, то значно більша кількість опитаних експертів припускають ймовірність Майдану-3. Це передовсім пов’язують з неоднозначною політикою чинного Президента стосовно Росії та вирішення питання війни на Донбасі. Основна причина ймовірного третього Майдану може полягати у зраді національних інтересів та неприпустимих компромісах з Росією. На думку експертів, українська влада повинна врахувати ці ризики, оскільки вони мають потенційний вибуховий характер.

Детальніше можна прочитати тут

1 comment

  1. Даник Михайло

    Люди ( не високоПОВАЖНІ “експерти”, а простий, як казав Ющенко – маленький УКРАЇНЕЦЬ – ще не “дозрів”, не доріс до РОЗУМІННЯ того, що й Він – маленький ГВИНТИК в подальшому ході ІСТОРІЇ Нашої… Нема ще ні Громадян ( не тільки по паспорту ), а СВІДОМИХ ГРОМАДЯН, досі не ще “вичавлена” з Нашої багатолітньої боротьби за виживання ( на Своїй, Богом даній землі ) основна СУТНІСТЬ Громадянського суспільства, її НЕОБХІДНІСТЬ в СПІЛЬНИХ наперед обдуманих Планах і Діях… Завжди чомусь надіємося на якогось “хорошого дядю”, що – от він прийде і всьо зробить… Та ніхуя нікотрий з них, навіть САМИЙ святий НІЧОГО для Тебе, для Мене, для Неї РОБИТИ доброго не буде, допоки Ми, як СВІДОМІ Громадяни цієї благодатної, але ЗНІВИЧЕНОЇ ЗЕМЛІ – самі й не будемо КОНТРОЛЮВАТИ ( на кожному кроці ) оту обрану в демократичний ( і часто – не дуже “демократичний” ) спосіб ВЛАДУ !!! Ми повинні усвідомити, “что мы в ответе за тех, кого приручили !” – як казали за радянщини… Так само, як маємо й ВІДПОВІДАТИ за Дітей, собак чи кішок – яких якщо не сотворили, то – приручили… Не вміємо, не хочемо БРАТИ частину ВІДПОВЫДАЛЬНОСТІ за усе це на Себе – тому й такий БАРДАК навкруг Нас, тому Нас найобують постійно “вновь пришедші” до коритця, то бишь – до ВЛАДНОГО КОРИТА… Тримати на “короткому повідку” тре’ оту всю 3.14zдоту після виборів чи ПРИЗНАЧЕНЬ – і всьо буде ОК !! Ану, Ти як Громадянин – Скільки разів за усю його каденцію ( напр. вуличного депутата ) зустрічався з Ним/Нею ? Які Питання-Завдання давай Йому – ДЛЯ ВИРІШЕННЯ в місцевому органі влади ( державної ж )? Скільки й ЯКИХ Запитів сформулював за календарний рочок ? Скільки ( і чи – добрих ) для Тебе, та чи по-закону ? відповіли Тобі ?? Як вирішилося Твоє Питання ??? Отак тре’ братися за місцеве урядування, а не чекати “з моря погоди” !!! Слава Україні ! Смерть вороженькам !!! ( хоч вони ще й не визначені усі в одному ЗАКОНОДАВЧОМУ документі )…Досі – не визначені ?!! А ми – співуни хринові – співаємо ” згинуть Наші вороженьки…”… Самі – не згинуть… Тре’ їм “допомагати”, бо РОЗПОДЖУЮТЬСЯ в геометричній прогресії ( ввиду судової Петрової “реформи” ), що й Нас скоро поїдять ( разом з корупцією )…Вже й нема Кого їсти ? Скільки Нас фактично залишилося в Україні ? По всіх соціальних групах : пенсіонери, діти, працюючі, байдикуючі, вчителі, прокурори, судді, САПи, мапи, НАЗК – озк, всякі офіси ( разом з туалєтами ), вся ота “обслуга” – тільки на ПОЖИРАННЯ націлена, не на створенню чогось нового, маю на увазі – НАЦІОНАЛЬНОГО ПРОДУКТУ, чи як теперечки “мудро” придумано – ВВП… Ніби й ініціали того Путіна ??? А як воно ( ВВП ) вирахувано – ніхто з тої поважної піздобратії – й не розказує… Правда ? Чому ?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.