Прокуратура повідомила про підозру в пособництві маніпулюванню на фондовій біржі та легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом, колишньому народному депутату від “Блоку Петра Порошенка” Руслану Демчаку. Про це повідомляють Офіс генерального прокурора та Національна поліція. У повідомленні не названо ім’я фігуранта, але судячи з посади та фото на сайті Офісу генпрокурора, йдеться саме про Руслана Демчака, повідомляє “Економічна правда”
За даними слідства, тодішній депутат, обіймаючи посаду заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, за попередньою змовою з директорами двох приватних підприємств став пособником у маніпулюванні на фондовій біржі учасникам фондового ринку.
“Такі дії призвели до отримання депутатом незаконного інвестиційного прибутку розміром 20 млн грн”, – зазначається в повідомленні відомства.
Водночас в Національній поліції розповідають, що в результаті схеми з перепродажу цінних паперів на фондовій біржі загалом було легалізовано понад 1 млрд грн.
Як встановили оперативники Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції, зловмисники організували схему, що дозволяла легалізувати злочинні доходи від маніпуляцій із купівлею-продажем облігацій внутрішньої державної позики України.
Так, брокер, діючи в інтересах юридичної особи – нерезидента, купував на фондовій біржі пакет облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП) за ринковою ціною, а потім продавав іншому брокеру за нижчою вартістю вже в інтересах фізичної особи. Такі махінації дозволяли зловмисникам отримати виплату інвестиційного прибутку, який, згідно з українським законодавством, не підлягає оподаткуванню.
Що ж стосується колишнього нардепа, то він, за інформацією прокуратури, не просто здійснив фінансові операції з коштами, одержаними злочинним шляхом, але й “здійснив дії, спрямовані на приховування та маскування незаконного їх походження в особливо великих розмірах”.
Незаконні доходи фігуранти отримували через підконтрольний банк, при цьому фактичний власник цінних паперів внаслідок біржових угод не змінювався.
Кожен учасник злочинної організації відповідав за довірений йому напрямок роботи: координація дій, контроль за співучасниками на фондовому ринку, відкриття банківських рахунків для легалізації коштів.
Після проведення ряду досліджень правоохоронці отримали висновок економічної експертизи, що підтвердив механізм маніпулювання на фондовій біржі та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом. Як наслідок, протягом 2016 – 2018 років зловмисники “заробили” на махінаціях понад 1 млрд грн.
За відмивання доходів, отриманих незаконним шляхом, фігурантам загрожує позбавлення волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.