Прокурор області повідомив, що найбільшому будівельному аферисту Тернопілля світить 12 років за гратами

Поділитися


Сьогодні відбулась зустріч прокурара Тернопільської області Івана Мельничуказ місцевою пресою. Говорили про нагляд за дотриманням земельного  законодавства в області. Прес-служба прокуратури області люб’язно надала виступ пана Мельничука

 

Шановні журналісти!

 

Сьогодні актуальними не тільки для Тернопільського регіону, а й для держави загалом, залишаються питання раціонального використання і охорони земельних ресурсів, та додержання при цьому інтересів держави та конституційних прав громадян.  Саме  тому ми обрали темою  нашої зустрічі з Вами —   «Нагляд за дотриманням земельного та законодавства».

Ні для кого не є секретом, що земля для аграрної Тернопільщини – це одне  із  найбільших  багатств . Отож,  не дивно, що   з кожним роком стає все більше охочих нагріти на ній руки. Особливо це велика спокуса для сільських голів, адже  земля – чи не єдиний об‘єкт, від якого у селі можна мати навар. Не гребують нагодою нажитися на землі і державні службовці, зокрема, ті, хто мав би контролювати земельні відносини  в краї.

Щороку ми виявляємо все нові  факти  хабарництва серед працівників органів влади та місцевого самоврядування, пов’язані із прийняттям рішень про виділення земельних ділянок.  Зростають   і суми грошей, які вимагають чиновники за земельні ділянки.

Так, завершується досудове слідство у резонансній справі, порушеній у січні цього року стосовно одного із голів районної державної адміністрації, депутата Тернопільської обласної ради та депутата  районної ради, які за попередньою змовою одержали хабара в сумі 276 тис. грн. за сприяння у виділенні жителю Чернівецької області в приватну власність земельної ділянки площею 1 гектар

Скеровано до суду кримінальну справу, порушену стосовно одного із сільських голів у Теребовлянському районі, який отримав хабар від підприємця в сумі 15 000 гривень   за сприяння в прийнятті сільською радою рішення про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10 гектарів для ведення садівництва.

Численні порушення виявлено у діяльності місцевих органів представницької та виконавчої влади при здійсненні повноважень щодо розпорядження землями  державної та комунальної власності.

Реагували прокурори на такі факти кримінально-правовими засобами.

 

Так, кілька тижнів тому  порушено кримінальну справу стосовно службових осіб сільської ради та селянської спілки   за фактом незаконної передачі земель селянської спілки у землі запасу однієї із сільських рад Збаразького району загальною площею понад  372  гектари , заподіявши  збитки членам селянської спілки на суму понад 80 тис. грн.

Триває досудове слідство у кримінальній справі, порушеній цьогоріч стосовно службових осіб ще однієї сільської ради у Борщівському районі за фактом незаконної передачі земель селянської спілки у землі запасу сільради загальною площею 293 га, спричинивши матеріальних збитків на суму понад 8 млн. грн.

Аналогічні кримінальні справи порушені прокурорами Борщівського, Бучацького, Гусятинського, Збаразького, Козівського, Лановецького, Підволочиського, Підгаєцького, Тернопільського, Чортківського та Шумського районів. У деяких із цих справ вже завершено досудове слідство і вони скеровані до суду.

 

Зокрема, скеровано до суду кримінальну справу стосовно посадових осіб  сільської ради у Козівському районі, внаслідок незаконних дій яких,  на підставі підробленого рішення сесії сільської ради та протоколу зборів власників земельних паїв, незаконно вилучено земельну ділянку колективної власності площею понад  27 гектарів та переведено її в землі запасу сільської ради.  У результаті таких оборудок селянам, більшість із яких похилого віку, завдано матеріальних збитків на суму понад 2,5 мільйони гривень.

З метою захисту  прав і законних інтересів громадян, які не спроможні самостійно захистити свої права та реалізувати процесуальні повноваження, прокурор району  пред’явив  позов в інтересах пайовиків селянського господарства до сільської ради про визнання (підробленого) рішення сільської ради не чинним. Позовну заяву судом задоволено у повному обсязі. Рішенням суду поновлено права 77 громадян, а земельні паї повернуто у попередній стан.

 

 

Судом розглянуто  кримінальну справу, порушену прокурором Теребовлянського району,  стосовно  головного інженера державного підприємства  “Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”, який виготовляючи проект землеустрою,  не визначив межі земельної ділянки та не з’ясував категорію земель. Відтак громадянам виділено земельні паї на проектній ділянці автодороги Брест-Кишинів-Одеса, чим державі заподіяно збитки на суму понад 137 тис. грн. Винну особу засуджено.

Апеляційним судом задоволено апеляцію та позов прокуратури про скасування рішення Лошнівської сільської ради та акту на право власності на ділянку,  незаконно надану на землях транспорту.

 

Подібні порушення виявлено і у діяльності інших органів місцевого самоврядування. Здебільшого —  під час незаконного надання в оренду земель запасу, відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських споруд. А також —  надання недостовірної інформації до органів  державного контролю про приведення у відповідність із законодавством незаконних рішень сільських рад. Незаконні акти прокурорами опротестовані.

Окрім того, виявлені численні порушення в діяльності представницьких та владних органів, зокрема при безоплатній передачі у власність громадянам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.  Чиновники передають у власність земельні  ділянки за відсутності технічної документації та усіх необхідних дозвільних документів, без зазначення розмірів земельних ділянок, які підлягають приватизації, передачі земельних ділянок в оренду юридичним особам без проведення земельних торгів, невідповідність розмірів земельних ділянок зазначених у рішеннях  місцевих рад та інші.

Не завжди органи місцевого самоврядування здійснюють  належний контроль за повнотою надходження орендної плати за користування земельними ділянками, а в окремих випадках з корисливих міркувань вчиняються дії, які завдають збитків інтересам держави.

Так, порушено кримінальні справи стосовно службових осіб двох сільських рад Теребовлянського район та однієї — Чортківського району, , які уклали договори оренди земель запасу за межами населеного пункту, занизивши при цьому нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. У результаті до бюджету не надійшло майже 200 тисяч гривень. У справах триває досудове слідство.

Прокуратурою області налагоджено системну роботу щодо повернення самовільно захоплених земель заходами цивільно-правового характеру. До суду пред’явлено 49 позовів про визнання недійсними державних актів на право власності на землю загальною площею 28,5 гектарів.

З початку поточного року судами задоволено 31 позов прокурорів на загальну суму майже 200 тисяч гривень, у тому числі – 3 позови про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 102,9 гектарів

Всього, за результатами прокурорських перевірок у сфері земельних правовідносин  за 5 місяців цього року органи прокуратури області порушили  24 кримінальні справи, з метою усунення порушень внесено 57 приписів та подань.

За документами прокурорського реагування відповідальність понесли 72  посадові особи , у тому числі 21 – працівник органів державного контролю, опротестовано 275 незаконних актів і рішень органів влади та місцевого самоврядування, відшкодовано 809  тисяч  гривень  коштів та збитків, у тому числі  582  тисяч   гривень  – до бюджету.   Даний напрямок  роботи знаходиться під постійним контролем прокурора області.

На мою думку, підстави для прокурорського реагування у цій сфері ще не вичерпані, адже мало не щодня виявляємо  нові «земельні» правопорушення . Проте у прокуратури області є достатньо можливостей і резервів для забезпечення успішного виконання поставлених перед нами  завдань на  цьому напрямі роботи.

Окрім того, журналісти запитали про справу Щепановського. За словами прокурора області Івана Мельничука кримінальна справа стосовно керівника  будівельної фірми Зеновія Щепановського скерована до суду.

Йому пред‘явлено обвинувачення за ч.2 статті 364, (зловживання владою або службовим становищем)

ч. 2 статті 366  (службове підроблення) , ч.5 статті 191 (привласнення , розтрата майна або заволодіння ним шляхом   зловживання службовим становищем в особливо великому розмірі.

Після закінчення досудового слідства при перевірці кримінальної справи та затвердженні обвинувального висновку прокурор міста Тернополя 15 червня 2011 року  вніс подання про зміну запобіжного заходу обвинувачуваному  із підписки про невиїзд – на взяття під варту.

15 червня 2011 червня суд змінив запобіжний захід обвинуваченому .На даний час Щепановський  перебуває під вартою.

Зеновію Щепановському «світить» від 8 до 12 років. Про це прокурор області повідомив на уточнююче запитання «Про все».

Також було повідомлено, що пан Щепановський звертався до лікарів через підвищений тиск. Однак медики сказали, що слідчі дії з найбільшим будівельним аферистом Тернопілля можна проводити.

Як проходила прес-конференція, можна переглянути відео.

 

Завтра у центрі Тернополя відкривають соціальний магазин

Як пройде чемпіонат Європи з водо-моторних видів спорту у Тернополі під патронатом зятя Кучми