У Зеновія Щепановського з тернопільського “Будівельника” залишилось часу до 11 години 14 червня

Поділитися

Вчора вперше пайовики фірми «Будівельник» показали владі на що здатні. До того часу ошукані люди також збирались, шуміли, отримували обіцянки владних мужів і… йшли по домівках. Вчора кілька сотень пайовиків заявили про себе на всю Україну. Доведені до відчаю тернополяни перекрили рух транспорту на одній з основних вуличних магістралей нашого міста. Без порушень закону. Це підтвердив під завершення акції намісник Могильова (див. відео)

В любій цивілізованій країні влада, яка довела до такого стану людей, напевно, на кілька поколінь своїх нащадків не змогла б повернути фамілію до керма. Але тільки не у нас. Спочатку, на превелике здивування журналіста «Про все» головний міліціонер області Федір Бортняк спробував «заговорити» людей на пішохідному переході. Тернополяни там грамотно проводили акцію протесту.

Але ті не збились на манівці, яку генерал намагався «проштовхнути» як цивілізований діалог. Про цивілізоване притягнення до відповідальності шахрая, який «нагрів» тернополян майже на мільярд гривень (принаймні, така неофіційна цифра луна під час акції протесту), головний міліціонер «чомусь» не говорив. Максимум – згадував лишень про надання шансу Щепановському. Мовляв, керівник «Будівельника» ще може звести кінці з кінцями. Тобто, добудувати будинки. А вам же це потрібно, а не в кайданах керівник «Будівельника». Складалось враження, що це говорив не керівник правоохоронних органів, а людина, яка зацікавлена у відродженні процесу виробництва.
Але ж у будь-якому випадку пан Зеновій Щепановський має понести відповідальність! А тут розводили лірику про можливу успішну комерційну діяльність «Будівельника» у майбутньому??!!. Чому не було заявлено обласним прокурором, як казав Гліб Жеглов- «злодій має сидіти в тюрмі». І наш авантюрист теж сяде. Так ні – нехай будує. Таке враження, ніби в Тернополі це єдина будівельна фірма. Головне зараз для правоохоронців знайти матеріальний резерв, який Щепановський «зібрав» з тернополян, щоб добудувати будинки. Але ж в цій «каламуті», напевно, можна й собі щось урвати….

Обдурені тернополяни вважають, що керівництво правоохоронних органів та виконавчої гілки влади зацікавленні не просто так, щоб пан Щепановський відродив свій бізнес. Ну нехай, пан Бортняк розповів, що його рідна сестра також постраждала через аферу «Будівельника». Але цей факт має занадто дрібний масштаб, щоб викликати довіру навіть у найнаївніших вкладників Щепановського.
Журналістів особливо обурило те, що пан Хоптян , по-радянськи, змусив людей чекати під приміщенням облдержадміністрації, замість того, щоб швиденько вийти, коли пікет лише починався. Кому губернатор служив у тому високому кріслі майже годину, коли тисяча пікетувальників перекривали рух в обласному центрі? Навіть під приміщенням облдержадміністрації людей змусили чекати!!! Уже такою поведінкою Валентин Хоптян яскраво продемонстрував, які у нього пріоритети.

Голова Тернопільської облдержадміністрації черговий раз бавився в ультимативні форми, змушуючи людей знову «демократично» зачекати. Надати шанс. Нібито повірити в останнє. Бо у протилежному випадку, якщо не бути гуманними, то треба Щепановського «брати». А тож необхідно когось посилати за ним. Це вже навіть не комуністичні часи., а печерні!
Відомості про пікет були поширені ще за пів тижня до його проведення. Чому до цього часу не був доставлений головний винуватець народного обурення?! Лінчувати Щепановського не можна дозволити. Ми цивілізована країна. Але й з ошуканими тернополянами треба поводитись з повагою. Заварив пан Зеновій кашу – нехай відповідає! Чому люди мають розплачуватись своїм здоров’ям, часом, проявляти милосердя!?
Людей застерігають, щоб не порушували закон, але у той же час ніби не розуміють, що Щепановський відібрав їм сенс життя, мрію про краще майбутнє! Про який розвиток бізнесу ще можна говорити, якщо керівник «Будівельника» має сплатити моральну компенсацію трьом тисячам сімей! А вся справа зводиться до того, що кілька спритників можуть «хапнути» через процедуру банкрутства.
Сподобався присутнім на акції виступ Сергія Надала. Міський голова говорив по-суті. А головне те, що хотіли почути тернополяни. Не кривив душею.

НАГАДАЄМО, ЩО ЩЕ НАПЕРЕДОДНІ ВЕЛИКОДНЯ ВЖЕ ВДЕСЯТЕ ОБДУРЕНІ ЗАБУДОВНИКИ ФІРМИ «БУДІВЕЛЬНИК» ПРИХОДИЛИ З ПЛАКАТАМИ ДО «БІЛОГО ДОМУ» ТЕРНОПОЛЯ. ОДНАК АНІ ГУБЕРНАТОР, АНІ ЙОГО ЗАСТУПНИКИ ДО ЛЮДЕЙ ТОДІ НЕ ВИЙШЛИ.
Розрядити ситуацію спробував брат президента корпорації «Укрбудінвест» (у цю структуру входить і ПП «Тернопільська фірма «Будівельник»») Зеновія Щепановського пан Віктор, нині голова Тернопільської райдержадміністрації. Проте запевнення Щепановського-молодшого, що брат перебуває у Києві і саме зараз зустрічається з віце-прем’єр-міністром С. Тігіпком, а потім – із головою Національного банку України С. Арбузовим, вкладників не заспокоїли, люди вимагали пояснити, куди поділись сплачені ними гроші, чому підприємство на межі банкрутства. Зрештою, якщо восени минулого року добродій З. Щепановський приходив на зустрічі з пайовиками, то останнім часом почав їх уникати, посилаючись на термінові і вкрай важливі ділові рандеву в уряді. Тим часом на будмайданчиках давно вже ніхто не бачив майстрів.
«Я скажу, де ваші гроші: грошей нема, їх вкрали», – прямолінійно пояснив заступник міського голови Тернополя з питань містобудування та архітектури Богдан Бойко.
«Сьогодні є майже 30 об’єктів, де пайовики сплатили 80%, а то й стовідсотково за житло, але замість будинків там уже 5 років трава по пояс росте, – зазначила голова споживчого кооперативу «Олімпія Б» Галина Теличко. – Хоча всюди будівництво мало завершитись ще у 2009-2010 роках. Лише на стадії готовності об’єкти на вулицях Кривоноса, 12 (там вже навіть люди живуть), Юності, Тютюнника, на Глибокій».
Серед «кинутих» пайовиків опинились і педагоги 9-го училища, яким фірма «Будівельник» обіцяла возвести соціальне житло по 300$ за 1 кв. метр. Тоді ще місто виділило безкоштовно земельну ділянку, молоді сім’ї взяли в банках кредити. А тепер позику плати, а житла нема. Тим не менше, розповіла одна з пікетувальниць, пан З. Щепановський знову нещодавно запевняв, що «після Великодня на майданчику запрацюють крани». Враховуючи розмір боргів по зарплатах і те, що робітники підприємства самі через суди вимагають виплатити їм зароблене, важко зрозуміти оптимізм заслуженого будівельника України.
До речі, щодо судів. Щоб зняти арешт з будинку, 51% пайовиків повинен довести у суді свої майнові права. Але якщо перші забудовники так змогли зробити, то останнім часом це стає все складніше. Тим часом усі новобудови фірми «Будівельник» перебувають під арештом, пайовики турбуються, якби їх взагалі не лишити ні з чи, а всі об’єкти не передали у власність банкам у рахунок боргів приватної структури. Тим паче, що справжніх розмірів боргів фірми ніхто не озвучує.
«Єдиний вихід із ситуації – через суд відстоювати свої майнові права, – наголосила Галина Теличко. – Але спочатку потрібно створити свій споживчий кооператив. Ми, пайовики будинку на вул. Довженка, 8а, блок «Б», так і зробили ще минулого року, а потім звернулись у Тернопільський міськрайсуд за визнанням наших майнових прав на будівельні матеріали, тобто на збудовані фірмою шість поверхів новобудови. Відтак уже 80% наших пайовиків добились у суді визнання своїх майновий прав, а тепер також через суд хочемо забрати у власність цей будинок і земельну ділянку, а тоді самі вже почнемо добудовувати дім. За цей час ми так здружились, що жартуємо: нам не потрібно буде встановлювати двері, настільки добре ми вивчили одне одного».
Більше того, Галина Зіновіївна категорична: якщо забудовники не побачать зі сторони влади та Зеновія Щепановського реальних кроків назустріч, сфотографують порослі бурянами об’єкти та розішлють по всіх куточках Європи та Америки, адже пайовики «Будівельника» живуть і працюють по всьому світу – в Англії, Франції, Канаді, Італії, Німеччині. І якщо вони там почнуть виходити з пікетами на вулиці, про величезну аферу дізнається весь світ.
А те, що з ними поступили не чесно, люди вже навіть не мають сумніву, причому на кожному об’єкті діяла своя схема обману. Наприклад, на вул. Стадникової чоловік віддав свою земельну ділянку Щепановському. Той, у свою чергу, обіцяв віддати йому 1-й поверх новобудови, а сам продав. Чоловік виграв справу у суді і тепер вимагає знесення об’єкта, так і сказав: «Розбирайте свій дім по цеглині».
Схожа ситуація із новобудовою на вул. Головацького. Хоча забудовники виграли позови у господарському суді, але з’ясувалось, що землю передано в оренду на 50 років із правом викупу, і З. Щепановський також обіцяв щось збудувати землеорендарю, але обіцянки не виконав, тож будинок також йде під знос. Зараз справа перебуває в апеляції. «І тут винна не криза, а шахрайські схеми», – констатує пані Галина.
Не краще повівся бізнесмен зі своїми співробітниками. Ще у травні-липні 2005 року він попросив чотирьох працівників фірми «Будівельник» взяти в банку іпотечний кредит на 5 років під заставу житла. Підставою слугували фіктивні договори про пайову участь у будівництві 3-4-кімнатних квартир на вул. Юності. Люди пропрацювали на фірмі багато років, знали, що підприємство процвітає, їм на думку не спало, що директор їх просто використав.
Працівники отримали кредити: двоє перших по 109 тис. євро, двоє інших по 98 тис. 100 євро, загалом по курсу сума завданих банку збитків становить 2 млн. 717 тис. 152 грн. (414 тис. 200 євро). Усі кошти позичальники передали З.Щепановському на «потреби фірми». Зараз за зловживання службовим становищем (ч. 2 ст. 364 КК) та службове підроблення (ч.2 ст. 366 КК) проти керівників фірми «Будівельник» прокуратурою Тернополя порушено кримінальну справу, зазначила заступник прокурора міста Галина Зарівна.
Тим часом і забудовники, і кредитори бояться, щоб приватну структуру не оголосили банкрутом. «Тоді ми нічого не отримаємо», – визнає пані Теличко, хоча погоджується: ситуацію потрібно вирішувати. Зрештою, Олександр Македонський почав свою кар’єру з того, що не став розв’язувати гордіїв вузол, а розрубав його мечем, писала газета “Номер один”
Що робити?
Якщо у вівторок пан Зеновій не матиме що сказати ошуканим клієнтам (а найімовірніше так й воно й буде), то мешканці Тернополя мають усі шанси побачити безстроковий страйк.Можливо, розгнівані люди заблокують роботу «білого дому», чиновники якого мають працювати на громаду. Можливо перекриють трасу міжнародного значення або й залізничну колію. Версій лунало чимало. А от організованості людям явно бракує. І юридичної допомоги. Люди повинні зрозуміти, що не реально нині побудувати будинки за цінами 2007-2008 років. Комусь треба буде доплачувати. А коштів не має. Як розповіли «Про все» достовірні джерела з будівельної галузі, пан Зеновій почав витрачати кошти не за призначення, коли у нього виникли проблеми із земельними ділянками в Криму. Керівник «Будівельника» знайшов спільну мову із тодішнім губернатором Юрієм Чижмарем .Балогівський ставленик “за красиві очі» взяв Щепановського до себе в патронатну службу . За пів року Щепановський вже заступник міністра регіонального розвитку. Без кабінету і секретаря. Кажуть, що він пів року просто так значився у міністерському довіднику. Вирішити справи йому так і не вдалося.
А кошти танули. На «квадратному» метрі «Будівельник» збив ціну на 100-120 доларів. Інші будівельні компанії розводили руками, дивувались його легковажності. З економічної точки зору це виглядало як благодійність. Але лише наближені знали, що вал  фінансових проблем лише набирав маху. Чи зуміє виплутатись з цієї ситуації пан Зеновій? Цього поки не знає ніхто. Зрозуміло єдине – самостійно йому вийти гідно з цієї ситуації не вдасться.

Стойко: у нас є докази того, що Чорновіл помер не своєю смертю

За що тернополяни більше переживають, ніж мешканці Донецька