Росія повинна чітко пояснити, чи воює вона з Україною, а влада РФ має розуміти, що за смерть солдатів на Донбасі доведеться відповідати. Про це йдеться в редакційній статті на російських “Ведомостях”. Редакція газети написала, що “кількість завислих в повітрі питань про загиблих і затриманих на території України російських військовослужбовців досягла критичного рівня”. “Чи воює Росія в Україні і якщо так, то на яких підставах? Якщо ні, хто лежить у свіжих могилах і дає свідчення на допитах в Службі безпеки України?”, – йдеться в статті. Редакція нагадала про численні повідомлення про “зниклих” і “загиблих” під час “навчань” російських десантників з різних частин по всій Росії. “Російські військові категорично заперечують будь-яку участь у бойових діях, але нічого не говорять батькам про зниклих дітей”, – обурилися журналісти. Вони переконані, що “мовчання або невиразні коментарі офіційних відомств тільки посилюють атмосферу підозрілості і змушують згадати неприємні приклади з російської і радянської історії”. Зокрема, в редакції нагадали про таке же мовчання влади, коли російські солдати гинули на полях в Афганістані, “в бойових діях в Кореї і В’єтнамі проти США, в Єгипті і Сирії – проти Ізраїлю”, Чечні. “І Афганістан, і Чечня, здавалося б, дають уроки відкритості. В тому і йншому випадку війна і спроби приховати дані про втрати серед своїх солдат сприяли розвитку кризи в суспільстві і падінню політичної підтримки влади”, – йдеться в статті. “Чи воює Росія з Україною? Це серйозне правове питання, що створює проблеми для конкретних людей. Як українська сторона поставиться до полонених, яких російська сторона не визнає своїми солдатами? Формально – як до учасників сепаратистських угруповань”, – припустили журналісти. У газеті задаються питанням, “якщо солдати перед відправкою на завдання терміново розірвали контракт – хто відповість за їхні здоров’я і життя?” “У родичів навіть не буде підстав вимагати від держави компенсації. Якщо ми не воюємо, а наші солдати опинилися в українському полоні – що заважає Міноборони оголосити їх дезертирами і після повернення на батьківщину запроторити в тюрму? На цю тему теж є багатий історичний досвід”, – йдеться в заяві. Журналісти припускають, що влада Росії намагається діяти “як у Криму”, де участь російських військових спочатку теж не визнавалася. “Славна перемога” вивела питання дотримання міжнародних та внутрішніх норм з поля зору росіян. Але в Криму обійшлося без стрілянини та жертв. На Південному Сході зовсім не те, там якась гіпотетична “перемога” нічого не спише”, – заявили в редакції . “Повного контролю над інформацією досягти неможливо. Відповідальність за жертви доведеться нести”, – застерегли журналісти.

Експрес онлайн

***

Більше 100 російських військових загинуло 13 серпня під час боїв на сході України. Про це заявили два члени Ради з прав людини при президенті Росії, передає Reuters.

«Колона російських солдатів була обстріляна ракетами «Град». В результаті загинули більше 100 осіб. Обстріл стався в місті Сніжне в Донецькій області», – заявив агентству Reuters член президентської ради з прав людини Сергій Кривенко.

Інший член ради, Елла Полякова, заявила, що їй назвали ті ж самі цифри. Під час бою було поранено 300 осіб. Цю інформацію правозахисники повідомили зі слів родичів загиблих і поранених військовослужбовців.

Напишіть відгук