20120920144533За попередніми висновками ОПОРИ, місцеві вибори в Україні відбулися з порушенням низки міжнародних стандартів та належної практики організації і проведення виборчого процесу, серед яких: нестабільність та невизначеність виборчого законодавства щодо окремих важливих процедур, порушення принципу рівності умов для кандидатів та рівної ваги мандату в контексті виборчої системи, незабезпечення належного рівня захисту виборчих бюлетенів та порушень, що мали ознаки підкупу виборців. Порушення в день голосування 25 жовтня в переважній більшості громад мали несистемний характер та переважно не впливали на результат виборів, або ж підрахунку голосів, а кампанія в цілому була конкурентною. ОПОРА закликає Верховну Раду України забезпечити права громадян-мешканців Маріуполя і Красноармійська, де вибори 25 жовтня були зірвані, та внести зміни до виборчого законодавства для створення належних умов участі громадян у реалізації місцевого самоврядування у цих містах. ОПОРА закликає органи влади усіх рівнів утриматися від спроб використати зрив виборів у як підставу для обмеження місцевого самоврядування.

В цілому по Україні явка на місцевих виборах станом на 20 годину склала 46,5%, що лише на 2,2% менше за середню явку на місцевих виборах 2010 р. Як відзначає Ольга Айвазовська, координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ, про найтиповіші порушення дня голосування: «Спостерігачі ОПОРИ фіксували незначні порушення протягом дня виборів на 24,1% виборчих дільниць в межах України (похибка – 2,3%), більш вагомі порушення мали місце на 2,3% виборчих дільниць (похибка – 1,4%). Найтиповішими порушеннями дня голосування стали спроба видачі (отримання) бюлетенів без документа, що посвідчує особу, порушення таємниці голосування – інциденти були зафіксовані на 17,7% виборчих дільниць в межах усієї України; порушення таємниці голосування – на 7,5% виборчих дільниць в межах України; факти фотографування бюлетенів були зафіксовані лише на 1,9% виборчих дільниць, але значно частіше в Одесі (на 13,5% виборчих дільниць) та Дніпропетровську (11,9%)». З іншого боку, спроби вкидання бюлетенів пачками зафіксовано на 1,5% виборчих дільницях в межах України.
Щодо показників явки на виборах аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут зауважив: «У порівнянні з місцевими виборами 2010 року, коли середня активність виборців склала 48,7%, явка на цих місцевих виборах є дещо меншою (46,5%), але різниця складає всього 2,2%. Суттєво вища явка фіксувалася лише тоді, коли вибори до органів місцевого самоврядування збігалися в часі з парламентськими виборами (75,6% – у 1994 році, 70,8% – у 1998 році, 69,3% – у 2002 році, 67,6% – у 2006 році). У розрізі окремих міст, де ОПОРА проводить паралельний підрахунок голосів, активність виборців склала 37,9% в Одесі, 45,5% – в Харкові та 43,5% – в Дніпропетровську. Для порівняння, на місцевих виборах 2010 року активність виборців в Одесі була – 45%. в Харкові – 39,9%, в Дніпропетровську – 40,8%».

Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА, зазначив, що непроведення виборів у Маріуполі та Красноармійську Донецької області стало наслідком застосування політичних мотивів суб’єктами виборчого процесу, а не наявними в законодавстві України правовими механізмами. «Ситуація, яка склалася в цих містах не є унікальною у порівнянні з іншими містами чи регіонами України, в яких виникали проблеми із виготовленням виборчих бюлетенів, їх отриманням від підприємств-виготовлювачів та передаванням бюлетенів від ТВК до ДВК. Але, на відміну від аналогічних ситуацій, відповідні проблеми у Маріуполі і Крсноармійську і не були вирішені у законний спосіб. Гостре протистояння між різними суб’єктами виборчого процесу призвело до повної дестабілізації роботи територіальних виборчих комісій, що засвідчує надмірний вплив на членів ТВК з боку політичних сил», – зауважив експерт.

Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях та принципах демократичних виборів, які викладено в документах Венеціанської Комісії, Копенгагенської конференції та Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ). Кінцеві висновки щодо чергових місцевих виборів будуть опубліковані Громадянською мережею ОПОРА лише після оголошення результатів виборів та завершення всіх процедурних дій територіальними виборчими комісіями.
За коментарями звертайтеся:
Ольга Айвазовська, 063 617 97 50
Моніторинг парламенту | Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер
(#вибори2015 #elect_ua #opora #опора)

Напишіть відгук