Сергій Лупак: “Не бійтеся брати відповідальність у свої руки – створюйте ОСББ”

Поділитися

foto_Проблеми житлово-комунального господарства зараз надзвичайно актуальні. Одні мешканці регулярно нарікають, а інші – наполегливо працюють і на власному досвіді демонструють, що життя будинку можна змінити на краще. Головне – захотіти цього.
Громадянська мережа ОПОРА поспілкувалася з Сергієм Лупаком, головою громадської спілки Ради голів ОСББ у Тернополі, щоб дізнатися про переваги та недоліки ОСББ.
– Ви перші в Україні почали створювати ОСББ у гуртожитках. Що вас до цього спонукало?
– Все почалося у 2008 році, коли будинки перейшли з відомчого ЖЕКу у комунальну власність, і мешканці почали приватизувати свої кімнати. Тоді ми провели реорганізацію і створили ОСББ в гуртожитку. Відтоді я почав займатися створенням і веденням діяльності об’єднань співвласників. Спершу було непросто, адже не вистачало досвіду і знань. Але я вивчав питання, консультувався і наразі не лише очолюю кілька ОСББ, а й допомагаю іншим створювати такі об’єднання. Звичайно, є люди, які підтримують, допомагають, і ті, хто завжди чимось не задоволений.
– Скільки будинків у вашому підпорядкуванні?
– Я керівником трьох ОСББ: Чалдаєва, 13, Чалдаєва, 17, Симоненка, 5а. Крім того, ще у трьох веду бухгалтерію. Мені пропонують очолити ОСББ в інших будинках, але я не погоджуюся, адже не встигатиму, хоча завжди можу проконсультувати чи підказати.
– Пане Сергію, як змінилися будинки після створення ОСББ?
– Наші будинки мають, в першу чергу, привабливий вигляд. Ми окультурили прибудинкові території, зробили ремонт сходових кліток, збільшили дитячий майданчик. Виконали капітальний ремонт під’їздів, замінили комунікації, 80 % системи опалення та водопостачання. За державною програмою, на яку виділили кошти, замінили покрівлю та поставили енергозберігаючі вікна.
– Як мешканці ставляться до створення ОСББ?
– З 1 липня набув чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Люди мають право вирішувати: створювати ОСББ чи залишити все як є і перейти до управителя. Вони вагаються.
Звісно я пропоную створювати ОСББ, адже це суттєва економія коштів. Кожен співвласник будинку має прямий доступ до інформації і може проконтролювати, скільки і на що витрачено грошей. Також залишкові кошти можна покласти на депозитний рахунок, а це – додаткові надходження на рахунок ОСББ, яке не оподатковується, бо це пасивні доходи.
– Нещодавно ви повернулися з форуму ОСББ зі Львова. Як вважаєте, доцільно організовувати такі форуми?
– Такі форуми дуже ефективні. Адже ми можемо ділитися досвідом з представниками інших міст, представниками Держенергоефективності, Мінрегіону. Цікаву інформацію завжди подають представники ОПОРИ та Інституту місцевого розвитку.
Ми висловили деякі зауваження щодо кредитів представнику Ощадбанку і вони були почуті. Також проводяться різноманітні розіграші. Зокрема, три міста виграли економію 30 % на утеплення будинків.
– Що потрібно для покращення та розвитку ОСББ у Тернополі?
Спільно з деякими депутатами Міської ради сформували Програму про «Фінансову підтримку для ОСББ». Написали формулу, за якою ОСББ при будь-яких несправностях має право звернутися в управління ЖКГ і отримати фінансову підтримку.
Цього року на Програму енергоефективності передбачено 3 млн грн. Деякі будинки вже скористалися цією можливістю. Мінусом цієї програми є те, що вона не вирішується миттєво і ми не можемо обрати собі підрядника, нам його нав’язують.
– Що спонукало вас створити спілку голів ОСББ?
– Власники ОСББ зрозуміли, що спільними діями легше відстояти наші інтереси. До слова, у спілку входить близько 70-75 голів об’єднань.
– Які ваші плани як депутата в плані розвитку ОСББ в Тернополі і зокрема з енергоефективності?
– Я перший представник ОСББ в Тернополі, який попав у депутатський корпус Міської ради. У мене на меті відстоювати наші інтереси. Хочу, як я вже говорив, затвердити програму про фінансову підтримку, хочу створити ресурсний центр, з виставковими матеріалами з енергоефективності, який би займався суто підтримкою ОСББ. Хочемо залучити юриста та бухгалтера. Адже є будинки, в яких 5-6 квартир і вони не можуть фінансово найняти собі цих працівників. А в ресурсному центрі можна буде отримати ці послуги за символічну суму.
Також ми написали депутатське звернення, щоб на 2016 рік нас звільнили від земельного податку.
– Які ваші побажання для мешканців Тернополя.
– Не бійтеся брати відповідальність у свої руки. Ви всі – співвласники свого будинку. Знаходьте двох-трьох ініціативних людей і створюйте ОСББ.
Розмовляла Наталія Радковська, регіональний прес-секретар житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА
Громадянська мережа ОПОРА — це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів. Ми об’єдналися з метою активізації громадської участі в політичному процесі, шляхом вироблення і впровадження моделей впливу громадян на діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування.

У Збаразькій виправній колонії відбулось весілля

Конфлікт між батьком і сином зупинили поліцейські