Виплати допомоги по безробіттю в умовах війни. Що нового?

Поділитися

21 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла закон (проект №7275) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану». Як це допоможе українцям, які втратили роботу під час війни, та на яку суму допомоги вони можуть розраховувати, пояснюють у експертно-аналітичному центрі кадрового порталу grc.ua.

Рівень безробіття є одним з показників стану економіки країни. На жаль, з початком війни багато вітчизняних підприємств або припинили свою роботу, або оптимізували свої витрати, скоротивши частину працівників. Українці масово втрачали роботу ще й через переїзд у інші регіони або за кордон. Український ринок праці перебуває у стані потужної кризи. Підприємства та організації, які зберегли свою діяльність, або поновлюють роботу, намагаються підтримувати діючих працівників, проте не надто активно відкривають нові вакансії. Не зважаючи на те, що вакансій у квітні трохи більше, аніж на початку війни, кількість бажаючих отримати роботу значно перевищує кількість пропозицій роботи. Отже проблема безробіття в Україні сьогодні є вкрай актуальною.

Прийнятий закон спрямований на спрощення отримання статусу безробітного та подальших виплат фінансової допомоги по безробіттю, щоправда, розмір виплати скоротили. Зокрема, якщо раніше максимальна сума допомоги з безробіття залежав від прожиткового мінімуму, який становить 9924 грн, а з липня мав підвищитися до 10 400 грн, то зараз виплати по безробіттю прив’язані до мінімальної зарплати. Максимальний розмір допомоги по безробіттю відтепер складатиме півтори мінімальної зарплати, тобто 9 750 грн.

На які суми виплат можуть розраховувати безробітні, роз’яснює юрист кадрового порталу grc.ua Оксана Мартинюк:

«Допомога по безробіттю призначається у мінімальному розмірі (до отримання всіх необхідних відомостей), встановленому законодавством на випадок безробіття, а загальна тривалість виплати такої допомоги не може перевищувати 180 календарних днів. Після надходження необхідних відомостей тривалість виплати допомоги по безробіттю та її розмір переглядається відповідно до законодавства;

З 01 березня 2020 року мінімальний розмір допомоги по безробіттю:

1) для осіб, зазначених у частині другій статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхованных мають страховий стаж менше шести місяців, – у розмірі 650 гривень;

2) для осіб, зазначених у частині першій статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, – у розмірі 1800 гривень

Максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати розміру півтори мінімальні заробітні плати, установленої законом на 1 січня календарного року (9 750,00 грн.).»

Новий закон спростив процедуру оформлення виплат по безробіттю. Зокрема, безробітний може отримувати допомогу, не відвідуючи центр зайнятості, якщо він виявив свій намір оформити статус безробітного будь-якими засобами комунікації. Внутрішньо переміщені особи, які не мають документів, теж можуть оформити статус безробітного. Підставою оформлення та розрахунку суми виплат по безробіттю у цьому разі є інформація з реєстрів та баз даних органів виконавчої влади. На виплати по безробіттю в умовах війни можуть розраховувати також ті українці, які формально не розірвали трудові договори з роботодавцями, але лишилися роботи.

Безробітні українці, які перебувають на тимчасово окупованих територіях чи в регіонах активних бойових дій, не позбавляються статусу безробітного.

Окрім цього законом передбачене розширення можливостей програми надання центрами зайнятості застрахованим особам допомоги, якщо вони втратили частину заробітної плати або доходу. На такий вид допомоги можуть розраховувати не лише наймані працівники, але й ФОП.

Українці, які оформили статус безробітного та виїхали за кордон, втрачають можливість отримання допомоги по безробіттю після перебування за кордоном понад 30 календарних днів.

Нововведення будуть діяти під час воєнного стану та ще 180 днів після його скасування або припинення.

 

Як діяти, якщо на вас взяли кредит без згоди

На Тернопільщині розпочався обласний відеоконкурс “Не лінуйся! Рухайся! Разом до перемоги!”