Кандидатів у народні депутати по Тернополю оцінили за шістьма критеріями. До парламентських виборів, які відбудуться 28-го жовтня, громадський рух ЧЕСНО проаналізував роботу діючих обранців Верховної Ради, діяльність існуючих сьогодні партій та їхніх претендентів на мандати. Якщо діючі нардепи в основному пропускають засідання, віддають свою картку для голосування колегам, то кандидати порушують правила вже під час передвиборчої кампанії. Незаконні дії претендентів у Верховну Раду ЧЕСНО виявляв через матеріали ЗМІ та інтернет-ресурсів. До уваги брали як офіційні документи про кандидатів, так і повідомлення, які громадяни залишали на сайті Руху. Проте й це не гарантує 100-відсоткового ознайомлення з життям політика.
Ігор Процик, координатор Руху «ЧЕСНО» в Тернополі: «Перш за все, бралася інформація так само з Інтернету. По-друге, це були статті, публікації в газетах. Тобто друкованих і електронних ЗМІ і, відповідно, так само офіційних документів. Кожен, до речі, хочу сказати, є кнопочка «Повідом», якщо хтось має якісь факти, які стосуються того чи іншого критерію, того чи іншого з кандидатів. Ви можете ввести і так само повідомити про порушення того чи іншого кандидата».
Олег Рибачук, співініціатор Руху «ЧЕСНО»: «Найбільша критика, яка зараз є, що дуже на багатьох кандидатів, де місцева громада впевнена, що там, мовляв, нема куди клеймо ставити, у нас відсутня інформація. Юристи наші дуже прискіпливо відносяться до таких підходів. Тобто ми кажемо всій громаді, всій Україні: якщо у вас є аргументи, дайте нам, будь ласка, ці аргументи. З іншого боку ми звернули увагу на те, що пішла дивна тенденція зачищати інтернет-простір. Коли раніше інформація була в певних надійних джерелах, була на сайтах, потім інформація по певних кандидатах раптово зникла».
При оцінці кампанії кандидатів брали до уваги заклики до ненависті, посягання на життя і здоровя людини, обмеження свободи слова та права на інформацію, порушення права і свободи людини, непричетність до корупційних дій, зміна політичної позиції, непрозорість задекларованих доходів і майна. Найбільше по п’яти округах Тернопільщини потенційні нардепи не відповідають вимогам прозорості задекларованих доходів і майна та їх відповідності способу життя. На другому місці серед претензій до кандидатів регіону – їхня причетність до корупційних дій. Але такі заяви, запевняють члени громадського руху, всього лише судження на основі того, що їм вдалося розслідувати.
Олег Рибачук, співініціатор Руху «ЧЕСНО»: «Ми коли говоримо про причетність чи непричетність до корупційних дій, ми не стверджуємо, ми не посилаємося там, ми не є судом, ми не є прокуратурою. Ми кажемо і ми пояснюємо, на основі якої інформації, у нас є підстави вважати, що така і така особа може бути причетна. Просто для короткості ми пишемо саме формулювання. Це є припущення. Це є оціночне судження».
У дослідженні чесності потенційних народних депутатів Рух брав до уваги лише кандидатів, що ведуть активну виборчу кампанію. На сателітів, які працюють на відбивку голосів, члени організації часу не витрачали.
ІНТБ