111

3574_600– Чиїм паспортом користувався Степан Бандера в останні роки життя?
– Паспортом на ім’я шахіста Стефана Попеля.
– Хто ж це?

0000fp1sСтепа́н (Сте́фан) Анто́н Попель народився 15 липня 1907 р. у с. Комарники на Львівщині. Його батько Михáйло був священиком, брат відомого шахіста Ігнаца фон Попеля (нім. Ignatz von Popiel) (1863–1941). Мати Ольга з відомого дому Калинських. Стефко захопився шахами в юності та зіграв уперше в шаховому турнірі у 12-річному віці, через п’ять років Степан Попель став чемпіоном із шахів Львівського університету. Освіту він здобував у коледжах в Есхені, Брюсселі та Парижі (1924); згодом захистив диплом магістра франко-латинської філології Львівського університету (1931) та магістра юриспруденції (1938).
Стефан Попель був визнаним поліглотом, бо мав вісім робочих мов: польською, російською, французькою, німецькою, латинською та англійською мовами. Був магістр редактором львівських часописів «Szachista» і «Спортові вісти».
У 1943 р. Попель написав і видрукував у Львові підручник «Початки шахіста» українською. За це романтика шахів викликала окупаційна влада. Попель мав пояснити, чому він ігнорував уособлення арійського духу Зігберта Тарраша, а згадав чемпіона світу Еммануїла Ласкера, жидівського походження. Попель відповів: як неможливо писати історію філософії, не згадуючи імені єврея Баруха Спінози, писати про християнство, не згадуючи Ісуса з Назарета, так неможливо замовчувати ім’я чемпіона світу з шахів. За таку горду відповідь Попіль на деякий час потрапив до буцегарні.
До останнього дня митрополита Андрея Шептицького Стефан був його особистим (світським) секретарем (1929–1944). У 1944 р., коли до Львова наблизився фронт, Степан Попіль, знаючи ставлення сталінських визволителів до української інтелігенції, виїхав із батьківщини. Та запеклий шахіст не зміг утриматися: він заїхав до Кракова, зіграв матч із чемпіоном СРСР і чемпіоном України 1937 р. киянином Федором Богатирчуком.
Наступні кілька років Попель жив у Парижі, грав у шахи вдень і вночі, інколи вигравав гроші, майстер любив грати бліц-партії. Щирий, добрий Степан Попель кожного дня когось із українців пригощав, комусь давав притулок. Серед тих українців були й політичні діячі й бойовики, тому секретні служби стежили за його будинком, тягнули з наданням громадянства. Нарешті сорокарічний шахіст здався Гіменею – одружився з Валентиною Шаповал, яка мала сина Володимира. Згодом у них народилися Ольга та Олекса. Втім наявність родини не змінила характер роздай-біди: пан Стефан давав прилисток усім гнаним і голодним українцям.
А він поступово утвердився: виступав у шаховому клубі «Каїсса», ставав чемпіоном Парижа у 1951, 1953 і 1954 роках. Поділив 4-6-те місця (серед 10) у міжнародному турнірі в Гастінґсі (Великобританія) 1951/52, де виступали такі всесвітньовідомі майстри, як Светозар Глігорич, Даніель Яновський, Ян Гейн Доннер та інші. У рейтингу Британської шахової федерації був під 82 номером.
У 1955 р. майстер мав можливість приїхати в СРСР і зустрітися з рідними, але побоявся, бо не мав французького паспорта. І Стефан Попель зважився виїхати до США. У 1956 р. взяв участь у Відкритому чемпіонаті США в Оклагома-Сіті, де зіграв унічию з 13-річним феноменом Боббі Фішером. Українець разом із вундеркіндом поділив 4-8 місця.
Виграв чемпіонат штату Мічиган тричі поспіль — у 1957, 1958 і 1959 роках. Стефан Попель був одним із найкращих шахістів української діаспори США — ставав віце-чемпіоном УСЦАК 1966 року та чемпіоном 1969 року. Та шахи родину не прогодують, тому Стефан почав викладати іноземні мови у публічній школі в Детройті (1957–1961); згодом, одержавши американське громадянство у 1961, був професором французької мови та літератури в Університеті штату Північна Дакота, у Фарґо (з 1961 до пенсії). Проживав у Північній Дакоті, далеко від великих шахових центрів, що не сприяло розвитку його майстерності: там у нього не було сильних конкурентів — і від 1965 до 1980 року аж 11 разів перемагав у чемпіонаті штату. Стефан Попель був першим, кого включили до Шахової зали слави Північної Дакоти (англ. North Dakota Chess Hall of Fame) — у 1983 році.
Знесилений хворобами та операцією справжній романтик шахів помер 27 грудня 1987 р. в місті Фарґо (Північна Дакота).
«Шахи ми на шахівниці, пан Господь – то наш гравець», – писав Агатангел Кримський…

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.2 comments

 1. Даник Михайло

  Який мудрий і гордий був наш ПРОВІДНИК, якщо його й за кордоном в 1959 -му році КДБіст Богдан Сташинський вбив. Як його боялася радянська влада тодішня. Варто б йому в Скалі пам’ятник встановити, тим більше що й постамент готовий від погруддя Ілліча залишився. Подумаємо в громаді.
  І як недавно (рівно 2 роки тому) відбулися перші вибори депутатів і голів новостворених ОТГ (об’єднаних територіальних громад), фактично – відбулася ТИХА АДМІНІСТРАТИВНА РЕФОРМА, про яку добре знав наш теперішній земляк, який нікуди по заграницях не переховується а спокійно керує в нашій області на посаді голови ТОДА. Він навіть словом не обмовився про це на своєму сайті. Може я йому вже й надоїв трохи, я ж не слідкую особисто за Барною, я цікавлюся що нового в краю робиться… Приїзджали мадяри нещодавно ( чи хоч зі своїм вином ? Вино в них добре виходить ). Було їх, пане Степане, до Скали привезти, я б їм показав “стоячий завод”, частково – з обладнанням, нехай беруться та й запускають в РОБОТУ. Була б для наших людей робота, копійка до СКАРБУ, як два поляки описали в ДІАГНОЗІ нашого розвитку. На сайті Скала-Подільської ОТГ – Є, читайте, я Ваш сайт читаю. Діагноз – є, вже шукаємо рецепти, щоб полічитися… Допоможете з “лікарством” нашого голови і Заступниці, як шанобливо ті поляки написали в своєму РЕЗЮМЕ… Надалі – зустрічайте “туристів” з Австрії, їм теж мариться ця мальовнича частина нашої області (їхні прадіди на поч. минулого століття тут панували трохи). От коли приїдуть німці ( зі ШТАНГЕЛЕМ, то є точні люди) – аж тоді в нас діла підуть вгору. Тож шануймося, пане голово ТОДА, будьмо здорові і не ображаймося !!!
  “ДОБИЙТЕ” тих тернопільських (самих обласних) з відділу соцзабезпечення, тих хто за це ВІДПОВІДАЄ !!! Борщівщина ще не має Повідомлень про нарахування (чи ненарахування) субсидій на ЖКПослуги !! Ґвавт !! Пан самий главний міністр в травні казав, що в кого є ЕКОНОМІЯ – по 700 гривень (або по 100 кубіків ґазу) віддасть…
  Казав пан, та й слово його тепле… А так, з телевізора – ФАЙНО керує, муштрує підлеглих (не дуже підлеглих). Робіть і Ви так !!! Бажаю успіху ! І не забувайте Скалу, скоро міст закінчать, приїзджайте, то хоч подивитеся як рік простоює машина-мусоровозка за 1,5 лимона, як рік в школі (ОПОРНІЙ) відкоси на вікнах не зароблені досі, але в дощ не приїзджайте, бо там ще й тече криша, щоб під скапини не ставали, бо на комір нападає… Та й знадвору плитка обліцовочна з самого верху (4-й поверх) щоб попри голову не падала, бо забити може таких головів. Де ще таких потім візьмемо ??! Я ж Вам казав, як головиха РДА опублікує свій звіт за 2016-й рік (бо він таки ж ПУБЛІЧНИЙ), то зможете спокійно відслідкувати як часто вона за рік була в Скалі (територія Борщівського р-ну), скільки взагалі там разів згадується смт. Скала. Там і ФОТО є. Знайдіть ОПОРНУ ШКОЛУ ?? Нема ??? Запитайте її – чому нема. Маєте повне право ! Маєте повно ПРАВ !!! Справуйтеся і закличите мене на Раду регіонального розвитку (при ТОДА – є така). Спершу – підновіть членів тої ради, чи то пак, учасників. Щось ніяких їхніх зібрань-ПРОПОЗИЦІЙ регіонального розвитку на Вашому сайті не знаходжу. Чи їх там і бути не може, бо – рада тільки на папері, як інша – Громадська (приручена) рада ??? Де має бути чути голос громади чи громад, як не на сайті Вашому і з Ваших уст на всіх зібраннях ?! Але ми того “не услышим”, бо в нас ні радейко з ФМ-хвилями Тернополя не чути, ні телебачення Ваше, обласне не показує.Ні на супутнику Вас нема !! Ото була б ПОПУЛЯРНІСТЬ (і гласність). Один день Барна С.С. (але тільки так – прізвище, опісля – ініціали а не наоборот) щось розказує-наставляє, інший день – Овчарук, а там дивись – і ще якогось мудрого чоловіка (чи й жіночку) варто послухати !! Знайдіть СИЛИ ЗДОРОВ”Я і СИЛИ ДУХУ, і ці всі мої побажання та “забийте” в ПРОГРАМУ соціально-економічного розвитку області на наступний рік ! І допоможи Вам, Боже !

 2. Даник Михайло

  Ох якби був той Штефан, про якого зверху описано, в живих… Він би нам мудро пояснив чи ще довго нам йти від радянської влади до ВЛАДИ РАД. Коли ми зможемо самостійно прийти (бо він дуже любив – самостійну, соборну, неподільну, не федералізовану, незалежну УКРАЇНУ ), як син неньку. Він би пояснив швидко…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.