Дитячу косоокість потрібно лікувати ще з пелюшок

Поділитися

Косоокість одне з основних дитячих очних захворювань, з приводу якого батьки приводять дитину до дитячого офтальмолога. Так склалося, що людям з явними косметичними недоліками доводиться не легко. Їхній дефект так і притягує наші погляди, а витримувати це, особливо в дитинстві, дуже важко.

Проте проблема набагато глибша, ніж косметична вада. Це захворювання, що викликає порушення багатьох функцій, починаючи з ока й закінчуючи відділами головного мозку, відповідальними за зір.

У нормі, коли ми дивимося двома очами, то бачимо єдиний, об’ємний образ і можемо визначити його місце розташування у просторі стосовно інших об’єктів (ближче він або далі, вище або нижче). Зорова система людини влаштована так, що роздільні зображення від кожного ока по нервових волокнах передаються у головний мозок, де зливаються в єдину «картинку». При косоокості відбувається розлад нормального стереоскопічного зорового сприйняття, і пацієнт бачить навколишнє як би на площині, оточуючий світ перестає бути об’ємним. Гострота зору на оці, що косить, знижується, тому що він практично не працює. Таке зниження тим більше, чим триваліше існує проблема (особливо небезпечно, коли косоокість триває більше двох, трьох років). При цьому гострота зору може знизитись до одного, двох відсотків (видно тільки пальці руки, піднесеної до самої особи).

При народженні дитина ще не вміє дивитися «двома очами». Здатність до бінокулярного зору (тобто до зору двома очами) формується в дитини поступово й триває цей процес до чотирьох-шести років. Всі немовлята мають далекозорість близько трьох діоптрій. При цьому фокус попадає не на сітківку, а перебуває за нею. В процесі росту дитини збільшується в розмірі її очне яблуко і оптичний фокус переміщується на сітківку. Деякі діти через різні причини мають далекозорість вище трьох діоптрій. Щоб чітко бачити предмети, їм доводиться напружувати свої очі. Ця напруга і є основною передумовою до виникнення збіжної косоокості, тобто коли одне з очей відхиляється до носа. Бінокулярні зв’язки в зоровій системі дитини дозрівають поступово і тому легко порушуються при зміні правильного положення очей. Поштовхом до виникнення косоокості на фоні сприятливих факторів з боку ока можуть бути: висока температура, фізична або психічна травма.

Існує більше двадцяти видів косоокості. Зовні вони проявляються в тому, що одне око відхиляється в ту або іншу сторону (убік, нагору, долілиць або в різних комбінованих варіантах), і такого дефекту просто неможливо не помітити.

Збіжна косоокість зустрічається частіше, ніж розбіжна. При косоокості на оці, що косить, поступово відбувається зниження гостроти зору, тобто розвивається амбліопія – серйозне ускладнення косоокості.

Кожний тип косоокості вимагає чіткого системного лікування. Не буває двох абсолютно однакових випадків, певними деталями вони завжди відрізняються, тому від лікаря потрібні певна наполегливість, терпіння й воля. Лікування повинно бути індивідуальним.

Косоокість може бути вродженою, але, як правило, вона виникає в ранньому дитинстві (зазвичай у віці від одного до трьох років). На жаль, дуже багато лікарів дотепер завзято повторюють, що до 3-х років, а деколи і до 6-ти років нічого робити не потрібно і все само пройде. Це найбільший обман, щоб не сказати різкіше. Якщо не вживати ніяких заходів, то можна одержати ускладнення, і тоді лікування зажадає набагато більше сил і часу, а іноді зміни, що відбулися за період «очікування», можуть стати вже незворотними. Лікування потрібно починати якомога раніше. Якщо у батьків виникли хоча б найменші сумніви – негайно до лікаря. При далекозорості або короткозорості лікар призначає відповідно до показань носіння окулярів. Цього достатньо лише в частині випадків. Оскільки захворювання системне, то й підхід до лікування повинен бути таким же. Всі заходи – і консервативні, і хірургічні  потрібно проводити комплексно, поетапно. До консервативної частини лікування належать методи, спрямовані на підвищення гостроти зори. Хірургічне лікування полягає у відновленні правильного балансу між м’язами, що приводять у рух очні яблука.

Завдяки вчасно вилікуваному захворюванню дитина може нормально вчитися, позбутися від психологічних проблем через дефекти зору та косметичні вади, займатися згодом улюбленою справою й отримувати при цьому радість ясного погляду.

Матеріал підготувала дитячий лікар-офтальмолог Поліклініки Медікус Оксана Хомишин

Неправильне лікування герпетичної інфекції може спричинити погіршення зору

Віталій Максимов: «Я привітав Олексія Кайду із перемогою, хоч і вважаю її нечесною»