111

Вчора у тернопільському АКАДЕМІЧНОМУ обласному українському драматичному театрі імені Тараса Шевченка відбулась прем’єра занадто відвертої комедії “Гормон кохання, або Тестостерон” за п’єсою поляка Сарамовіча у перекладі Олександра Ірванця.

За дві години до початку вистави, у книгарні “Є”, пан Ірванець розповів тернополянам, що зробив переклад цієї вистави років 15 тому. Ще раніше, режисер В’ячеслав Жила та задіяні в комедії актори поділилися враженнями від роботи над п’єсою, як сподіваються на касові збори і т.п. Тоді ж керівництво театру було обурене висвітленням інтернет-газети “Про все” їхнього провального виступу на фестивалі «Золоті оплески Буковини». 

Здавалося, шевченківці докладуть максимум зусиль, аби довести перш за все собі, і, звичайно, глядачу, що недаремно служать Мельпомені. Звісно, окремі твердолобі діячі вважають, що вже все довели. Але мова не про це…

Як очікував директор театру Борис Репка, квитки на прем’єру “Тестостерону” були розкуплені. Навіть афішу театру зі спущеними штаньми не довелось розміщувати на сходах театру. Молодь “клюнула” в соцмережах миттєво…

Проте, як сподіватися від збірної України з футболу на диво, так і від тернопільських акторів, а тим паче режисера Жили, не доводиться. Радієш хоч якимось маленьким досягненням, прогресу “матеріалу”.

Про “плюси” і мінуси

З найбільш позитивних моментів прем’єри, які вкарбувались у пам’ять, приємно вразив в епізодичних моментах актор Ігор Наконечний. Рокер Фістах у його виконанні був найбільш переконливим і вдалим серед всього акторського ансамблю. Статура, міміка, жести – 100% попадання. Проте, як тільки Наконечному доводилось виходити на перший план і розкривати рота довше 10 секунд – враження псувалось.

Тернопільське “Фігаро” – Сергій Бачик – нині більш відомий у файному місті за роллю у польському фільмі “Волинь”, теж непогано справився із образом офіціанта Титуса. Фактично це він прихована червона лінія комедії, герой якої трансформувався від тези, що всі жінки – ку****, аж до нареченого… Але в театрі вирішили, що “всі звізди на сцені виконують одночасно головну роль”. Від цього вінегрету вистава втрачає змістовно… Але про який зміст може йти мова – головне  бабло скосити режисеру “руки-ножиці” , як тепер поза очі кличуть “короля комедії” після постановки “Сорочинського ярмароку”.


“Третина”-журналіста у виконанні Андрія Маліновича з горем-пополам можна слухати. Значно приємніше дивитися на нього – актор разюче змінився – став стрункішим.

Загалом, вимова акторів й далі залишається одним з найбільших мінусів шевченківців. Щоб виправити цей недолік, дирекції театру необхідно хоча б обладнати сцену сучасною технікою озвучення, купити міні-мікрофони. Про уроки-семінари відпрацювання чіткої дикції не йдеться, бо всі ж “зірки” вже…

Олександр Папуша ще замолодий для ролі Ставроса, а надія театралів Тернополя – Євген Лацік – надто вже штучний Корнель-науковець.

Читаючи афішу про занадто відверту комедію, “цнотливий тернопільський глядач”не уявляв про “перли”, які доведеться почути зі сцени АКАДЕМІЧНОГО театру. Переповідати лайку, інтимні жарти, які розповідають хіба у дуже вузькому колі друзі-однолітки, не має сенсу. Молодь “хавала”, старше покоління більше червоніло. Дивували представниці прекрасної статі, які хіхотали над вульгарщиною щодо жіноцтва. Не задіяні у виставі актори, які спостерігали за роботою колег, виглядали шоковані і приголомшені, особливо реакцією залу на “плінтус”.

Звичайно, це можна списати на те, що з пів тисячі глядачів на прем’єрі – добра половина – родина, друзі, сусіди, кохані виконавців…

За інерцією молодь піде подивитися “Тестостерон”. Але які виховні моменти почерпне? Чи є вони там взагалі? Це те саме, як намагатися побачити зміст у дешевих серіалах та шоу, які заполонили вітчизняне телебачення. Ідея “бабла” перемагає все.

Нині існує величезний запит українського суспільства на розважальний контент і він заповнюється тим, що є. Шкода, що в академічних установах, які утримуються за кошти платників податків, “розважайлівка” не просіюється через горнило якості. Ну що скажеш проти шерсті, якщо не потрапиш на “столичні гастролі”?

На думку вибагливих глядачів виставі бракує новизни. Можливо, років 20 тому, теза, що всі жінки – ку*ви, була чимось новим. Але зараз у світі повна свобода, тому можна сказати за сучасними світоглядом треба було опустити у головному меседжі слово “жінки” , а просто лишити – “ВСІ-КУ*ВИ”. Світ вже це визнав і заспокоївся)))
Нині людство обговорює проблему трангендерності… Світ пішов значно далі) А Тернопіль як був відсталою провінцією орієнтованою на “базарну моду”, так залишається.

Брак якості на сцені також читався у дуже скромному виході на сцену Олександра Ірванця. Письменник не став дякувати акторам та режисеру ( можливо, чисто з людських мотивів зробив це потім), а лише заявив, що любить Тернопіль…

ЩЕ У 2010 РОЦІ В РОСІЇ ВІДЗНЯЛИ ПОПУЛЯРНУ ВЕРСІЮ РОЗМОВ ЧОЛОВІКІВ ПРО ЖІНОЦТВО. ФІЛЬМ ОТРИМАВ ВЕЛИКУ ПОПУЛЯРНІСТЬ. БУЛО ЗРОБЛЕНО ЩЕ ДВІ СТРІЧКИ-ПРОДОВЖЕННЯ. ЦЕЙ КІНОМАТОГРАФІЧНИЙ ПРОДУКТ ВИГЛЯДАЄ ЦІКАВІШИМ І ПЕРЕКОНЛИВІШИМ, НІЖ ТЕРНОПІЛЬСЬКА ВЕРСІЯ БАЛАЧОК…

 

 

 

Довідка для роздумів

Дебілізація – термін, який використовується  публіцистами і спільнотами, на їхню думку, існуючого в новітній історії процесу зниження культурного рівня населення пострадянських держав.
Причини дебілізації криються в занепаді економіки, пропаганді дебілізму, несмаку на телебаченні, мистецтві.

В результаті занепаду культури стала домінувати кримінальна ідеологія, байдужість, гонитва за матеріальними багатствами здобутими будь-яким шляхом… 

 

11 comments

 1. Іван, пенсіонер, вказую це принципово

  нічого гіршого не доводилось бачити за всі роки. вчився у Львові, бачив там не одну виставу, бував у Ленінграді, Москві, Києві, Лісабоні (7 років на заробітках в Португалії). раз в житті був у кожному з цих місць в театрі. у нашій столиці разів 5. бачив Ступку Богдана на сцені… різні були вистави…
  я розумію, ви хочете розважати, але ж не ху*м?! дожилися, мірялись на сцені. а зі мною внучка 19 років.. люди добрі.. де ваша совість? де голова облради Овчарук? де комісія з питань культури та духовності?

 2. артилерист

  це просто розважальна вистава. в касі варто продавати квитки із обов’язковим роз’ясненням людям на що вони купують .. що буде лайка, інтимні сцени.. дружина сказала, що середнього гатунку вистава. їй сподобалось, а подружкам – ні. я мав йти з ними. але служба.. добре дивитсь її – перед тим пляшку вина “роздусити”

 3. казанова

  ржав з придурків.. був з коханкою на виставі. ледве її вмов після перерви зайти до залу. сказала, що це ми востаннє прийшли )) виховна вистава.
  люблю свою Лілю. знаю, що неправильно, що зустрічаємось. у не чоловік, дитина. вона навіть за цей коментар мене б…
  після вистави говорили до 4 ранку.. переосмилювали.. )) а потім “топтав поляну”, аж поки на роботу не треба було йти.

 4. менеджер

  думав, ви прогресивніші
  після цього речення дружина спитала, що пишеш – почали читати – бо були в неділю разом. виявилось, що її мовчанка після театру – не просто так..вона почала дуже емоційно критикувати вашу роботу…не статтю – виставу. а я тепер боюсь, що є рогоносцем.. не природно вона якось поводилась.. ніби виправдовувалась..і мінет потім вдома зробила…

 5. член Спілки письменників України

  ви молодці. назвали речі своїми іменами. честь вам і слава. недавно дивився відео з прес-конференції режисера Жили- дурак дураком. раніше був кращої думки про нього. коли вчув з його вуст, що не має театральної критики в Тернополі, а сам ваш матеріал ледь не по абзацу розбирав – стало смішно ))
  бажаю успіху

 6. Катерина, підприємець на ринку

  пішла за компанію з подружками. шкодую досі. вони сміялися – а мені гидко. таке відчуття, ніби обпльованою прийшла. ні, я ніколи не зраджувала чоловіка. ні він мене. просто такої вульгарщини ніколи не чула в такій кількості… наче ніагарський водопад помиїв… питала чому сміюся? кажуть весело. напевно, я не так вихована. мама в музичній школі викладала, тато – вчитель української мови і літератури. звичайна сім’я… живу як всі. чоловік допомагає в бізнесі. працюємо важко. телевізор, правда не дивимось. чоловік приносить на дисках фільми і дивимось по DVD. нервує потік реклами. прочитала у вас випадково – досі не знала, що є такий сайт в Тернополі. розпитала знайомих – виявилось, даєте жару всім. тепер я ваша читачка. а знаєте чому? у вас реклама не дратує. моє шанування

 7. актор з тернопільського театру

  а ви в курсі, що списали вже “Кайдашеву сім’ю”? що вже пиляли декорації “Мазепи” аж поки не спинили мудрі люди… тепер спеціально очікують, що не прийдуть на виставу 21 листопада

 8. тернополянка

  Тепер завсідники “кабаків” матимуть більший вибір: іти ввечері в “Файне місто” чи в театр…

 9. Аноним

  Велике розчарування отримала від перегляду цієї просто нестерпної вистави. Пішли з чоловіком, щоб гарно провести вечір. А верталалися додому, не додивившись до кінця, вже з обурливими і неприємними емоціями. Театр не повинен опускатись так низько до такої бульварщини. Мені 30 років, і чоловіку 35, не хотілось би вважати що вся молодь так отупіла і з задоволенням проковтнула те, що їм нав’язали як норму.

 10. тернополянка

  Вульгарщина !. Не розумію для чого цю виставу показують у театрі. Так у дешевих кабаках те саме все можна спостерігати. Напевно це вже мода на дибілізм пішла. Шкода , що молодь на таке ведеться.

 11. Випадковий гість

  Вперше відвідала драмтеатр в Тернополі. За відгуками знайомих була певна, що постановка хороша. Яким же було розчарування… Не лише в самій постановці, драматургії, грі акторів, пекельно-жахливій сценографії… Але в людях, які можуть радити ходити на такі вистави. Скажете, що я розбещений львівський глядач? Можливо. Проте львівські театри, навіть зі всім своїм десь інтелектуалізмом, а десь ексцентричністю, тягнуть глядача до свого високого рівня, хай публіка і не найосвіченіша. А найбільш знаний театр Тернополя жалюгідно опускається до рівня найпримітивнішого любителя похіхікати. Дуже, дуже шкода.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.